Bugun...
Reklam
Reklam
Yarınki seçimlerde ne olacak?

Şinasi Alpago Seul Günlüğü
sinasi.alpago@gmail.com
facebook-paylas
 


Güney Kore halkı, millet vekillerini seçmek için yarın sandık başına gidecek. 300 koltuklu parlamento için yarışan 994 aday yarınki seçim sonuçlarını dört gözle bekliyor. Genel Seçimlere toplam 21 parti katılıyor. Fakat sadece 4 partinin meclise vekil göndereceği ön görülüyor. Bu partiler; iktidardaki Saenuri(Yeni Dünya) Partisi, ana muhalefet Birlikte Demokrasi Partisi, Halkın Partisi ve Adalet Partisi. Saenuri Partisi muhafazakar bir parti iken, diğer 3 parti ise liberal ve sol görüşlere hakim. Halkın Partisi ise seçimlere 2 ay kala, Birlikte Demokrasi Partisi'nden ayrılanlar ile merkeze yakın sağcıların kurduğu bir parti.

Vekillerin yaşlarına bakıldığında yüzde 70'inden fazlası 50 yaşının üstünde. 20 aday ise 30 yaşının altında. Seçime katılanların sadece yüzde 10 kadın olması ise dikkat çekiyor. Öte yandan seçime girenlerden 193'ü hali hazırda millet vekili. Güney Koreli milletvekillerinin eğitim durumları ise gayet yüksek. 994 adaydan 472'si yani yüzde 50'si master veya doktora mezunu. Üniversite mezunu olmayanlar ise sadece yüzde 10 seviyesinde.

Farklı bir seçim sistemi

Güney Kore'nin tümü, tek adayın kazanabildiği 253 adet dar seçim bölgesine bölünmüş durumda. Öte yandan her parti 'Ülke Geneli Vekil Aday' listeleri yayınlayarak, seçimlerden aldığı oy oranı kadar 47 kişilik ülke geneli vekil kontenjanına kendi partisinden meclise adaylarını gönderecek. 

Seçim bölgelerinden seçilebilmek için herhangi bir baraj söz konusu değilken, ülke geneli vekil kontenjanından meclise girebilmek için söz konusu partinin en az yüzde 3'lük seçim barajını geçmesi lazım. 

Koreliler yarın sandık başında iki oy kullanacak. Vatandaşlar hem kendi seçim bölgesi için, hem de partilerin ülke geneli vekil adayları için oy kullanacak. Böylelikle Koreliler, sempati duyduğu partinin kendi bölgesindeki adayından haz almaması durumunda, hem beğendiği aday için hem de sempati duyduğu parti için 2 ayrı oy kullanabilecek.Bu yazı 1820 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ7 + 5 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI