Bugun...
Reklam
Reklam
Sigaraya zam yasasının iki yüzü

Şinasi Alpago Seul Günlüğü
sinasi.alpago@gmail.com
facebook-paylas
 


88 Olimpiyatları ile uluslararası arenada ekonomik gelişmişliğini gösterme fırsatı yakalayan Güney Kore, 1995 yılında da Expo'ya ev sahipliği yaparak bu imajını pekiştirmişti. 1997 Asya Krizi'nden derin yaralar alsa da, kendini bir an evvel toparlayan Koreliler, 2002 Dünya Kupası'nda eskisinden daha güçlü bir ekonomik güce sahip olduklarını ispatladı.

Artık OECD ülkelerinden biri olan Güney Kore, dünyanın ekonomik güçlerinden biri olarak biliniyor. Başta Samsung Hyundai gibi bir çok Asyalı dünya devinin memkeleti olan Güney Kore ise kendi ekonomik gücünün sınırlarının farkında. Özellikle Avrupa'daki ekonomik krizden bolca ders çıkaran Kore'nin sosyal devlet anlayışını ve vergi kavramlarını tekrar gözden geçmesi kaçılnılmaz oldu.

Ekonomik ve mali yapısında bir çok reformlar hazırlığı yapan Güney Kore çoğu kez iki arada bir derede kalıyor. Hükümet vergileri arttırması halinde şirketleri, emekli maaşları düşürmesi halinde ise memurları karşısına alıyor. Bu zor dönemde Seul yönetimine belki de en büyük ferahlığı sigara zam yasası vermiştir.

OECD ülkeleri içim tütün tüketim oranın yüksek olduğu ülkelerin başında gelen Güney Kore'de sigara tiryakilerinin oranı kesin bilinmemekle yüzde 40 ila 46 arasında olduğu tahmin ediliyor. Hükümet ise yeni hazırladığı yasa ile paketi 2 buçuk dolar olan sigaraya 2 dolarlık zam yapmayı hedefliyor.

Yapılan araştırma ile sigaraya 2 dolarlık zam yapılması halinde sigara tüketenlerinin sayısının yüzde 30 kadar düşeceğini tahmin eden Hükümet ise, yasanın mali yönünden öte sağlık kısmına daha çok vurgu yapıyor. Sigaranın fahiş fiyatlarda satıldığı ülkelerde tütün tüketimin düşük olduğuna diklat çeken hükümet, söz konusu zam yasasından dolayı maruz kalabileceği muhalefetleri önceden önlemiş oldu.

Sigaraya zam yasası hali hazırda parlamentoda bekliyor. Yasalaşması halinde 2015 yılı itibari ile hükümet her sigara paketinden 2 dolara yaklaşık fazladan vergi alacak. 50 milyon sahip ülkede her sigara tüketicisinin ortalama 2 günde bir sigara paketi alacağını farz edildiğinde, hükümet söz konusu yasa ile yıllık bütçesini 5 milyar dolar kadar arttırmış olacak. Bu yazı 2040 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Rahim
17-11-2014 16:09:00

Sigaranin zararlarini bilmeyen yok ama yine de icen cok... Duam odur ki insallah insanlar gerceklerle yuzyuze gelmeden zararlarini fark ederler... Bir dostumuz su an hastahanede olum kalim savasi veriyor... Cigerler bitmis... Yazik... Herkese hayirli uzun omurler saglikli gunler...

YORUM YAZ7 + 4 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI