Bugun...
Reklam
Reklam
Koreli izleyici kitlesi hassastır!

Şinasi Alpago Seul Günlüğü
sinasi.alpago@gmail.com
facebook-paylas
 


Güney Kore yapımı bir çok film ve dizi izlememe rağmen, bir kez dahi komedi şovlarını izlememiştim. İzlememiştim derken, kendimce bir kibirle izlemeye tenezzül etmemiştim. Cem Yılmaz nesli olarak Kore yapımı bir komedi şovun beni kesmeyeceğini düşünmüştüm. Yaklaşık üç yıl önce ilk defa ‘Gag Concert’i izledim. Hakikaten çok şey kaçırdığımın farkına vardım. Evet, Gag Concert’teki bazı bölümler baya bir banaldı, ama fevkalade zeka isteyen espirilerin üst üste patladığı bölümler de vardı. İyi bir giriş yapmış olmamdan dolayı, Kore’nin diğer komedi şovlarını da yavaş yavaş, sık sık olmasa da izler oldum. Bu vesile size aktarmak istediğim Korelilerin komedi anlayışından öte, Korelilerin televizyonculuk anlayışı.

Geçen tvN’deki Comedy Big League izleme fırsatım oldu. Mini stand up şovlar ve skeçlerin kendi aralarından her hafta yarıştığı bir komedi programı. Programı ve formatı beğenince sitelerini ziyaret edeyim dedim. Programın sitesini ziyaret edince dona kaldım. Sitenin ‘Sizlerden Gelen Mesajlar’ kısmının ilk safyası ‘Lee Sang-jun’u programdan çıkarın’ başlıklı şikayet mesajları ile doluydu. Şimdi burada bir virgül koyup kısa bir bilgi vereyim.

Lee Sang-jun adlı komedyeni ben de ilk Comedy Big League ile tanıdım. Adam hakikaten komik biri. Yani saçma saşma el kol hareketi yapmadan güldürebiliyor, ve çok zeki birisi. Yalnız onun stand up şovunda arada şöyle bir cümle sarf edilmişti; “Geçen haftaki anne esprime takılanlar bu hafta gelmemişlerse .... ” Tabi ben böyle bir cümleyi niye kurduğunu anlayamamıştım. Tekrar sitedeki mesajlara geri dönecek olursak, uzun uzun veya bir kaç cümle ile bir çok izleyeci Comedy Big League’den Lee’nin çıkarılmasını istiyor. Ve gerekçeleri ise tek ve net, Lee’nin yemek siparişleri getiren motorsikletçi gençlerin sosyal statülerinin düşüklüğünden espri devşirmesi. Koreli izleyici, ünlü bir komedyenin, düşük sosyal statülü bir meslek grubunun tam da bu özelliğinden dolayı bir espriye konu olmasını terbiyesizlik olarak görmüş. Bazıları ise mesajlarına şunu eklemiş; “Anne esprine getirelen eleştiriye tahammül edemeyen birinin böyle bir hata yapması zaten normal.” En çok güldüğüm yorum ise şuydu; “Kablolu kanallar, vergilerimiz üzerinde yürümüyor diye orada istediğiniz gibi çoşacağınızı mı sandınız?” Ve klasik kitle tehditleri her zaman ki gibi kendini gösteriyordu; “Eğer bu çocuğu programdan almazsanız, tvN’nin en büyük ortağı Cj’in hiç bir ürününü ne alacam, ne de aldıracam, haberiniz ola!”

Konuyu daha çok uzatmaya gerek yok. Demek istediğim şu, Koreli izleyici kitlesi, son tahlilde, çok bilinçli ve sosyal ahlaka karşı aşırı hassas. Tabi ki, bazı kültürel farklarımızdan dolayı, bize ters gelen bazı şeyler onlara normal geliyor olabilir. Fakat Koreli izleyici kendi referans sistemlerinde en küçük saygısızlığa hoş görülü davranmıyor. Kore’den örnek almamız gereken güzel hasletlerin başında gelenlerden birisi de, bence bu.Bu yazı 2366 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ6 + 9 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI