Bugun...
Reklam
Reklam
Instagram'dan gelen sorular

Şinasi Alpago Seul Günlüğü
sinasi.alpago@gmail.com
facebook-paylas
 


Muhabirlikle alakalı seminerler aldığımızda, öğretilen ilk şeylerden birisi, kesinlikle kendimizle alakalı haber yapmamamızdı. Instagram'dan çok fazla soru aldım geçen ay... Bir çoğu aynı, diğerlerine ise o mecradan cevap vermek zor oluyor. Toplu bir şekilde bu sorulara cevap verecek tek yer burayı bulabildim. O sorulara cevap da vermeye bilirdim. Ama ben de o yaşlarda yurt dışında okumak için gayet eden biriydim. Onların bu sorularına az da olsa cevap vermek sanki geçmişteki bana yardım etmek gibi bir şey. Bu yüzden şimdilik vakit buldukça (3 hafta sonra :,( malesef ) bu soruların cevapsız kalmaması için çabalamayı düşünüyorum. Fakat özel hayatı ilgilendiren sorulardan da kaçınmalarını istirham ediyorum.

-       Güney Kore’demi yaşıyorsun?

Evet.

-       Abicim Kore'ye nasıl gittin?

Eskiden beri Uzak Doğu’ya ilgim vardı. Lise yılllarında bilim olimpiyatları üzerinden Singapur’a gitmeye çalışıyordum. Fakat baş vuru tarihlerini kaçırdım. Singapur olmayınca diğer ülkelerden nerelere gidebilirimi düşünürken, 2004 yılında yapılan Türkiye-Kore Kardeşlik Maçı ile Güney Kore’ye karar kıldım. 2004’ten, Kore film ve dizilerinin Türkiye’de daha tanınmadığı o yıllardan, beri buradayım.

-       Türkiye’de Korece örğrenipte mi gittin? Korece nasıl öğrendin ve ne kadar sürede öğrendiniz acaba ?

Geldiğim gibi dil kursuna kaydoldum. Bir buçuk yıllık dil kursundan sonra üniversitede Korece eğitim alacak temel bir seviyeye ulaşılıyor zaten. Ama dil öğrenmek bir süreçtir. Halen bilmediğim kelimelerle karşılaşırım.

-       Ne okudunuz?

Siyaset Bilimi ve Dış İlişkiler okudum. Hatta Çin Dili Edebiyatı ile çift anadal yapıp Çin’e üniversite bursu ile gidip oradada bir süre okudum.

-       İşini nasıl elde ettin?

Zaten üniversite yıllardında hem Kore’deki think tank kuruluşlarında staj yapmış, hem de Türkiye’deki küçük basın organlarında yazılarım yayınlanmıştı. 2010’da master yaparken de Türkiye’de bir çok ulusal medyada haberlerim çıkıyordu. Kore’de haber kovalarken Kore medyası ile de tanıştım. Sonra beraber iş yapmaya başladık. İlk 2012'de ‘Newsweek’ dergisinin Korece basımına 2 yıl boyunca bir sayfalık köşe yazılarım yayınlandı. Sonra YTN’de sabah haberleri programını yaptık. Kısa süreli oldu ama sonra bir çok kapı açıldı. Tv Chosun Cuma Haberleri derken 6 ay da KBS’de çalıştım(son 3 haftalık reytinglerden dolayı program yayından kaldırıldı şu an).

-       ..... bölümden okudum, Güney Kore’de staj yapmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Güney Kore’de yabancı bir kişinin gelip staj yapması hiç de kolay bir şey değil. Çünkü birincisi dil sorunu var. Korece bilmeden bir yerde staj yapmak neredeyse imkansız. Bir diğer sorun ise ücret. Yaşamınızı idame ettirecek bir seviyede ücretle staj olanağı Koreliler için bile neredey yok.

Eğer “Para benim için sorun değil, maaş almadan da çalışırım, Korecem de yeterli” diyorsanız, o zaman önünüzde iki yol var. Ya internet sitelerinden staj ilanlarına bakmanız lazım, ya da ilgili alanda bir tanıdığınızın olması lazım.

-       ..... bölümden okudum, Güney Kore’de bu çalımak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Bu sorunda cevabı yukarıdaki ile üç aşağı beş yukarı aynı. Tek farkı ücret kısmı. Eğer bir iş bulmuşsanız, Kore’de yaşayacak kadar maaş verirler. Burada sorun, iş bulmak. Ya da şöyle diyeyim, profesyonel bir meslek dalında iş bulmak zor.

Eğer her hangi bir eğitiminizi, yani lisans veya lisans üstü eğitimizi, Güney Kore’de tamamlamışsanız iş bulmak kolaylaşıyor. Çünkü insan bir yandan okurken, bir yandan çevre edinip, diğer yandan da iş arayabiliyor. Fakat bir önceki cevapta da belirttiğim gibi, büyük şirketlerin internet sitelerinden iş başvurusu yapabilir, ya da ilgili alanda bir tanıdığınız vesile ile iş bulabilirsiniz.

-       ....  grubu ile röportaj yaparmısın?

Koreli müzik grupları ile röportaj yapmak, görüşmek çok zor. Eğer menejerlik şirketlerinin röportaj yapma planları yoksa, röportaj yapmanız neredeyse imkansızın ötesinde. Yani bu iş gazetecinin istemesi ile değil, grupların menejerlik şirketlerinin istemesi ile oluyor.

-       ....  grubu ile de görüşür müsün?

KBS’te Cuma Yabancı Basın Klubü programını yaparken, kuliste her hafta bir ünlü grup veya şarkıcı ile karşılaşıyordum. O yüzden gruplarla görüşme meselesi bana bağlı değil yani. Denk gelmesi lazım.

-       ....  grubu, Türkiye fanları lafını duyunca nasıl tepki verdiler?

Gruplarla görüşmeler çok kısıtlı zaman içinde oldur. Bu yüzden uzun uzadıya konuşmak zordu. Şu kesin, genelde olumlu tepki veriyorlar. ‘Aaa teşekkür ederiz’ diyip, hafiften boyunlarını büküyorlar.

-       Abi benim adım .... . Acaba şu gruba “ ..... adında bir seveniniz var” demisiniz?

Arkadaşlar, bu şekilde bir çok mesaj aldım. Yukarıdaki cevaplara bakarak, bu isteğin ütopik olduğunu kabul etmişsinizdir diye düşünüyorum.

-       Kore dizilerinin Türk kanallarında yayınlanmasını nasıl sağlayabiliriz?

İnanın, bu konuda hiç bir fikrim yok.

-       İnternetten Korece öğrenebileceğimiz bir site var mı?

İngilizce üzerinden bir çok site var. Fakat Türkçe üzerinden bilemiyorum. Bizim sitede, belirli bir seviye Korece bilenlere ‘Günlük Korece’ adında, gün gün kelimeleri ve kullanımlarını gösteren kısım var. Bunun dışında pek bir bilgim yok.

-       Abi, bir soru sorabilir miyim?

Keşke bu soru ile beraber, soruyu da sorsaydın. Belki bu yazıda o soruya da cevap vermiştim.Bu yazı 2311 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ7 + 7 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI