Bugun...
Reklam
Reklam
Güney Kore'de yeni bir operatör şirketi mi kuruluyor?

Şinasi Alpago Seul Günlüğü
sinasi.alpago@gmail.com
facebook-paylas
 


Güney Kore Hükümeti, ülkede yeni bir operatör şirketinin kurulması yönünde teşvikte bulunuyor. Fakat hükümetin çabalarına rağmen, uygun bir firma projeyi üstlenemedi.

 

 

Güney Kore’de telekomikasyon pazarı son zamanlarda çok haraketlendi. 2013’de göreve gelen yeni hükümet SK, LG ve KT’nin tekelinde bulunan telekomikasyon pazarında rekabeti arttırmak için yeni bir operatör şirketinin kurulması yönünde teşvikte bulunuyor. Fakat, söz konusu plan beklentilerin aksine farklı sonuçlar doğurdu.

 

Hükümet aslında bu projeye ülkedeki diğer büyük firmaların talip olmasını istemiyor. Bu yüzden bazı kobiler en başta projeye talip olduklarını açıklasalar da, yaptıkları baş vurular kabul edilmedi. Hükümet her ne kadar resmi bir dille ifade etmese de, baş vuruyu yapan firmanın en azından 1 milyar dolar civarında bir kapitale sahip olması isteniyor. 1 milyar dolara yakın bir kapitalle baş vuran firmaların da çok ortaklı olması, hükümete güven vermiyor.

 

Söz konusu projenin uzun süre akim kalmasıyla, diğer büyük firmalara yeşil ışık yakılsa da, Güney Kore’nin devleri projeye ilgisiz kalmaları dikkat çekti. Her ne kadar Hyundai’nin yeni operatör şirketi işine gireceği kulislerde konuşulsa da, Hyundai’den şimdilik bir resmi açıklama gelmedi. Öte yandan isminin açıklanmasının istenen bir yetkilinin verdiği mülakatta, 1 milyar dolar ile böyle bir işe girilmesinin manasız olduğu, onun yerine bu para ile çevreci otomobil Ar-Ge’sine yatırım yapılmasının daha çok fayda sağlayacağı ifade edildi.Bu yazı 1909 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ3 + 6 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI