Bugun...
Reklam
Reklam
Güney Kore’de kabir ziyaretleri sağ ile solu bir birine yakınlaştırdı

Şinasi Alpago Seul Günlüğü
sinasi.alpago@gmail.com
facebook-paylas
 


Sağda Saenuri Partisi Genel Başkanı Kim Moo-sung, solda ana muhalefet lideri Moon Jae-in

Güney Kore’de son zamanlarda sağ ve sol siyasetin önde gelen isimlerinin karşılıklı ezber bozan davranışlarda bulunması ülkede sıcak bir hava estirdi. İlk jest sol taraftan geldi. Ana muhalefet partisi Yeni Siyaset Demokrasi Birliği’ndeki başkanlık seçimini geçen hafta kazanan Moon Jae-in, ilk iş olarak hem partide hem de ülkede birlik beraberliğe yönelik adımlar atacağını söyledi. Liberal ve sol çevrelerin liderlik koltuğuna geçen Genel Başkan Moon’un ilk adımını merak edilirken, Moon Güney Kore’nin ilk Devlet Başkanı Lee Seung-man ile askeri darbeden sonra devlet başkanı olan Park Jung-hee’nin kabrini ziyaret edeceğini söyledi.

 

ilk Devlet Başkanı Lee Seung-man ile askeri darbeden sonra seçim yaparak başa geçen Park Jung-hee, ülkede muhafazakar ve sağ kesim için sembol haline gelen kişiler. Aynı zamanda şimdiki Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin babası olan Park Jung-hee, Güney Kore’yi ekonomik ve teknolojik olarak bugünkü haline taşıyan isim olarak bilinse de, o dönemdeki liberal kesime karşı uygulanan bazı politikalar bugün halen tartışılmaya devam ediyor. Bundan dolayı liberal ve sol cenahtaki siyasiler, bu simge haline gelen iki eski devlet başkanını kabrini ziyarete gitmiyor.

 

Moon’un bu ezber bozan kabir ziyaretleri kendi partisi içinde de sert eleştirilere maruz kalırken, eş değer bir hareket de sağdan geldi. İktidardaki Saenuri Partisi Genel Başkanı Kim Moo-sung da iki önceki Devlet Başkanı Roh Moo-hyun’un kabrini ziyaret etti.

 

Liberal ve sol kesimin adayı olarak 2003 Devlet Başkanlığı Seçimleri’ni kazanan Roh Moo-hyun, ülkedeki muhafazakar kesimden olmayan ikinci ve son devlet başkanıydı. Görev süresi bittikten sonra hakkında çıkan yolsuzluk iddialarına dayanamayan Roh, köyünde intihar etmişti. Roh döneminde Kuzey Kore’ye gereğinden fazla taviz verildiğini düşünenler Roh’tan pek hoşlanmazlar. Bundan dolayı, ölüm yıldönümleri dışında ülkedeki muhafazakar ve sağ kesim, Roh’un kabrine uğramazlar. Kim’in bu ani kabir ziyareti de iktidar saflarında büyük yankılara neden oldu.

 

Moon ve Kim’in bu ezber bozan kabir ziyarettleri Güney Kore’deki siyasi ortama yumuşama getirdi. Her iki lider de kabir ziyaretlerinden sonra basına sıcak demeçlerde bulundu. Tarihte kalan acılara takılmamaya vurgu yapan Koreli siyasi önderler, kabir ziyaretini yaptıkları eski devlet başkanlarına karşı saygının, aslında onları sevenlere karşı bir saygı olduğunu ifade ettiler.Bu yazı 2415 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ8 + 5 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI