Bugun...
Reklam
Reklam
Güney Kore’de bundan sonra ne olacak?

Şinasi Alpago Seul Günlüğü
sinasi.alpago@gmail.com
facebook-paylas
 


Güney Kore’yi son bir kaç aydır çalkalayan ‘Choi Skandalı’ hala ülkenin ana gündemi durumda. Geçen Cuma günü Kore Meclisi, Devlet Başkanı Park Geun-hye’yi görevinden azledecek yasayı oyladı.

Kore yasalarına göre devlet başkanını azledecek yasa ancak 3’te 2’lik bir çoğunlukla onaylanabilir. Parlamentodaki koltuk sayısı 300. 128 koltuk Park’ın partisi iktidardaki Saenuri’ye aitken, muhalif bağımsızlar 7, Adalet Partisi 6, Halkın Partisi 38, Birlikte Demokrasi Partisi ise 121 koltuğa sahip. Bu durumdan Park’ın geleceği Saenuri Partisi’ndeki 28 oya bağlıydı. Göstericiler Perşembe gecesinden Saenuri Partisi’nin önünde gösteri yaptılar. Öte yandan oylamanın yapıldığı Cuma günü ise göstericiler meclisin önünde toplandı.

Cuma günü yapılan oylamada ise çok şaşırtıcı bir sonuç çıktı. Bir çok uzman yasanın çok az bir oy farkı ile çıkacağını söylerken, yasa 234 oyla meclisten geçti. Yani Park'ın partisi Saenuri'den 62 vekilin de Park'ın aleyhinde oy verdiği anlaşılıyor.

Peki bundan sonra ne olacak?

Meclisten yasanın çıkması ile Devlet Başkanı Park’ın tüm yetkileri Başbakan Hwang Kyo-an’a devredildi. Meclisteki yasa ise Anayaasa Mahkemesi’ne gönderildi. Anayasa Mahkemesi’nin 6 ay için söz konusu yasanın anayasaya uygun olup olmadığına karar vermesi lazım. Anayasa Mahkemesi’de Park’ın anayasayı ihlal ettiğine kanaat getirirse, 2 ay sonra devlet başkanlığı seçimlerinin yeniden yapılması gerekiyor.

Saenuri Partisi’ndeki çatlak da bu vesile ile ortaya çıkmış oldu. 128 vekilden 62 vekil evet oylarken, 56 hayır oyu kullandığı düşünülüyor. Diğer vekiller ise oylamaya katılmadı. Oylamadan sonra Park’ın geleceği ile beraber Saenuri Partisi’nin geleceği de konuşuluyor. Bir çok uzman partinin bölüneceğini öngörürken, bazı uzmanlar ise partideki Park taraftarı hizbin tasfiye edileceğini düşünüyor.

Öte yandan Devlet Başkanı Park’ın istifasını isteyen gösteriler hala devam ediyor. Göstericiler, meclisten çıkan yasaya rağmen geçen Cumartesi günü terkar Gwanghwamun Meydanı’ında toplandı. Meclisteki yasanın geç kaldığına düşünün protestocular, Park’ın süreci beklemeden bir an evvel istifa etmesini istiyor.Bu yazı 2402 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ6 + 7 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI