Bugun...
Reklam
Reklam
Başarılı Koreli girişimcinin hazin sonu

Şinasi Alpago Seul Günlüğü
sinasi.alpago@gmail.com
facebook-paylas
 


Dünya’da bir çok ilke imza atan Güney Kore, kahve pazarında da bir çok ilke imza atmıştı. Bu ilkleri gerçekleştirenlerden biri olan ‘Kahve Kralı’ Kang Hun’un evinde ölü bulunması ülkeyi yasa boğdu.

1992 yılında Güney Kore’nin önde gelen AVM zinciri Shinsaegye’de işe başlayan Kang Hun’un hayatı, grubun 1997 yılında Starbucks ile ülke için ortak olması ile değişti. Firması Kang’ı kahveciliği öğrenmesi için ABD’deki Starbucks’un merkezine göndermiş, Kang da böylelikle kahvecilikle yolu kesişmişti. 1997 Asya Krizi’nin Güney Kore’de de patlak vermesi ile Starbucks ülkeye girişini bir kaç yıl ertelemek zorunda kalmıştı. Bunu fırsat bilen Kang, firmadan bir arkadaşı ile Shinsaegye’den istifa edip, Güney Kore’nin ilk modern manadaki ‘Cofee Shop’unu Gangnam’da açmıştı. Starbucks’ın Güney Kore pazarına girmesi ise 1999 yılına kadar uzamıştı.

90’lı yılların sonlarına doğru Koreliler modern manada kafeteryalarla tanışmaya başlarken, ekonomi uzmanları ise kötü senoryalar yazmaya başlamıştı bile. Bir çok uzman Korelilerin çay kültürüne bağlılıklarına vurgu yaparak, halkın ‘Self Servis’ kafeteryalara alışamayacağını ve ABD menşeli kahvecilerin ülkeyi terk edeceği ön görüyordu. Fakat beklenilenin aksine gelişme yaşandı ve Kore pazarında kafeteryalar büyük bir ilgi ile karşılandı. ABD merkezli kahveciler Güney Kore’de her gün yeni bir yer açarken, Koreliler de kendi markalarını üretmeye başlamıştı. Korelilerin kendi markaları içinde en çok göze batan 1998 yılında Kang Hun’un açtığı Hollys Coffee’ydi. 5 yıl içinde yatırım desteği olmadan, kendi kişisel gayretleri ülke genelinde 40’dan fazla şube açan Kang Hun, Hollys Coffee’yi Samsung Elektronics’in patronunun abisinin firması olan gıda devi CJ’ye satarak kahve pazarında ilk defa adını duyurmuş oldu. Kang Hun’u ‘Kahve Kralı’ yapan asıl olaylar ise bundan sonra yaşandı.

Güney Kore’nin önde gelen sinema ve menejerlik firmalarından oluşan bir konsorsiyum, Caffe Bene adında yeni bir kahveler zinciri kurmuş ama istenen başarıyı yakalayamamışlardı. Caffe Bene’nin yönetim kurulu 2008’de Hollys Coffee’nin devri aşamasında ünlenen Kang Hun’u CEO atamaya karar verdi. Kang Hun, bu transferle tekrar kahve pazarında adını duyursa da, asıl başarıyı Starbucks’ı sollayarak yakaladı. ABD’den sonra nüfusa oranla en yaygın olduğu ülke Güney Kore olan Starbucks’a şube sayısı olarak hiç bir Koreli marka yaklaşamazken, Kang Hun iki yıl içinde Caffe Bene’nin şube sayısını 1000’in üzerine çıkararak Starbucks’a ilk kez yenilgi yaşatmış oldu.

Caffe Bene başarısı ile kahvecilik pazarına altın harflerle adını yazdıran Kang Hun, uluslararası çapta başarı yakalamak için Caffe Bene’den ayrılma kararı aldı. Kahvecilikle ülke içinde Starbucks’ı yense de uluslararası pazarda yenmenin zorluğuna kanaat getiren Kang, kendince ‘Desert Coffee Shop’ konsepti geliştirdi. ‘Mango Six’ adı altında çeşitli tattılar ve mangonun kullanıldığı ürünlerin olduğu yeni bir tür kafeterya tarzı geliştiren Kang, 2011’de ilk şubesini Gangnam’ın en işlek caddelerinden Garosu-gil’e açtı. Kısa sürede Güney Kore’de yayılan Mango Six, yurt dışında da şubeler açmaya başladı. ABD ve Çin başta olmak üzere yurt dışında 70’den fazla şube açan Mango Six, 2014 yılına kadar dahi Güney Kore’nin saygın markaları arasından biri sayılıyordu.

2015 yılından geri gerilemeye başlayan Mango Six, 2016 yılında bir çok şubesini kapatmak zorunda kalmıştı. Özellikle 2017 yılında kapanamayacak açıklar vermeye başlayan Mango Six’e kayyim atanması gündeme gelmişti. Tam bu tartışmaların yaşandığı zamanda Kang Hun’un evinde intihar etmesi halkı derinden etkiledi. Bir çok Koreli gencin ilham kaynağı olan Kang, Starbucks’a yaşattığı yenilgi ile girişimcilik konusunda örnek gösterilen, Korelilerin iftihat ettiği isim olarak biliniyordu. Bu yazı 1684 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ7 + 5 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI