Bugun...
Yalan Oyunu - Liar Game

F. Betül Salmanoğlu Kore'den Notlar
koredennotlar@gmail.com
facebook-paylas
 


Japonya:2 – Kore:0   Kore’de yas… Kore:3 – Japonya:1   Kore’de bayram…

 

Sadece bir futbol müsabakasından çok daha büyük manalar taşır Kore-Japonya maçı. Bir ölüm kalım savaşına dönüşür her seferinde. Tarihi altyapıdan olsa gerek, Kore halkı,  her karşılaşmayı gurur meselesi yapar. İster istemez bu boy ölçüşme, her alanda kendini gösteriyor. Samsung, Sony ile Hyundai, Toyota ile yarışır.

 

On yıl öncesine kadar Koreliler hafif mahçup kabul ediyorlardı, Japonya’yı takip ettiklerini... Şimdi kafalar dik, gururla diyebiliyorlar: “Bizim de Japonya’dan bir farkımız yok.” diye... Piyasayı bilemiyorum ama dizi sektöründen bahsedecek olursak, Kore Japonya’yı on defa sollar.

 

Doğruyu söylemek gerekirse Japon arkadaşlar orijinal fikirlerle muhteşem senaryolar yazıyorlar. Ama Kore bu diziyi alıp kendi yorumunu katınca, yani baştan yepyeni bir dizi yapınca, Japonların çektiği dizinin ne çekilmez bir işkence olduğu çıkıyor ortaya. Çocuksu karakterler, abartılı oyunculuklar ve de detaya inilmeyiş, diziyi izlemenize mani oluyor. Hele bir de kıyasa gidilince fark iyice ortaya çıkıyor.

 

Japon dizilerinde, çocuksu karakterlere rağmen ürkütücü bir hava da gözden kaçmıyor. Kore dizilerinin verdiği o sıcak atmosferi, Japon dizilerinde bulmak zor. O yüzden Japon dizilerinden daha çok rağbet görüyor Kore yapımı versiyonu. Mesela Kore yapımı Boys Over Flowers, orjinali olan Japon yapımı HanaYori Dango’yu alaşağı etmiş; Playful Kiss, yine orjinali Itazura Na Kiss’i yerle bir etmiştir.

 

Her kesime hitap etmeyen bu lise dizilerinin yerine, konusuyla ve mesajıyla her yaştan seyirciyi ekrana bağlayabilecek olan Liar Game dizisinden bahsetmek istiyorum aslında. 2007’ de Japonya’da gösterime girdiğinde yüksek reytingiyle ikinci sıraya oturan bu dizi, şimdi Kore’de gösteriliyor. Bir televizyon şov programını anlatan dizi, adı üstünde yalanla dolanla her türlü aldatmacayla programda kalmaya çalışan bir grup insanı konu alıyor.

 

‘Birbirimizi aldatarak ancak hayatta kalabiliriz.’ mottosunu vermeye çalışan şova inat, başroldeki kızımız “Birbirimize güvenelim ancak o zaman kazanabiliriz.” diyor ve kendisine ihanet edilse de içindeki merhamet duygusunu yitirmeyerek çevresine adeta güven tohumları ekiyor. Bize dayatılan, kulağımıza her fırsatta fısıldanan ‘Ne olursa olsun kendini kurtar, aldat aldanma, yeter ki hayatta kal!’ lakırdılarının ne kadar fani olduğunu net bir şekilde görüyorsunuz...

 

Hiç kimsenin artık yadırgamadığı günlük hayat telaşı, geçim derdi kaygısı gibi sözlerin ardına sığınmanın, başkasının derdiyle dertlenmeyen vicdan yoksunu insaf yoksunu bir hayata kapı araladığını fark ettiriyor bu dizi.. Özellikle maddiyatçı toplumlarda insanları yalnızlaştıran da bu tutum değil mi? Japonya ve Kore dizilerinin bu konuyu işlemesi bana çok manidar geldi. Halbuki böyle mesajlı dizilere bizim ülkemizin de ne kadar ihtiyacı var!

 

Diziyi seyrederken dikkatli düşünelim. Biz bu hayat oyununda yalanlarla mı oyunu kazanmaya çalışıyoruz yoksa yalansız bu oyunu bitirmeye mi çalışıyoruz? Yalansız günler, iyi seyirler..

 

Not: Vakit kaybetmek istemiyorsanız, Japon versiyonunu değil Kore versiyonunu seyredin.Bu yazı 5388 defa okunmuştur.

YORUMLAR
2 Yorum

yasemin
04-12-2014 01:49:00

Açıkçası sözlerinize katılmıyorum. Özellikle bu dizinin takipçisi olarak Liar Game Kore versiyonu Japon versiyonunun yanına bile yaklaşamaz. Oyuncular çok vasattı. Orjinalini defalarca izlemiş biri olarak Kore versiyonunu değil de Japon versiyonunu izlemelerini tavsiye ederim. Ayrıca sürekli kopya dizi alarak senaryoları mahvediyorlar. To to beatiful you gibi... Onun da orjinali daha güzeldi. Ayrıca son zamanlarda kendi yaptıkları nadir senaryolarını yeniden çekmek gibi bir adet edinmiş durumdalar. Kore kısır döngü yaşıyor resmen. Hiç orjinal bir dizi yok ekranda. Yazık. Zamanında Kore dizilerinin sıkı takipçisi olan ben şuanda izleyecek doğru düzgün ve orjinal bir Kore dizisi görmemekten çok şikayetçiyim. Sektörü yeni tanıyan gençler için bu önemsiz olabilir ama benim gibi 15 yıldır bu sektörü takip eden biri için resmen Kore dizilerinin vasat olmaya başladığını söylemekten üzüntü duyacağım..:(

Sengul
17-11-2014 16:00:00

Bizim ulkemizdede bu konularin islenmesi temennisiyle...

YORUM YAZ1 + 1 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI