Bugun...
Park Shin-hye’nin 'Kötü Dönüşü'

F. Betül Salmanoğlu Kore'den Notlar
koredennotlar@gmail.com
facebook-paylas
 


Ne zaman kötü biriyle karşılaşsam, her defasında, empatinin bana verdiği tüm yetkiye dayanarak, “Galiba şu dünyada kötü diyebileceğimiz tek bir insan yok.” diyorum. “Kötü insan yok, kötü çocukluk var. Kötü insan yok, sadece iyi biriyle karşılaşmamış insan var. Kötü insan yok, sadece kötü seçim var.”

İyilikle aptallık arasındaki ince çizgi gibi, kötülükle de yalnızlık arasında ince bir çizgi mevcut. Tanıştığınız tüm kötüleri bir bir aklınızdan geçirin. Umarım liste uzun değildir. Kötünün en kötüsü bile gördüğü bir ihsan karşılığında nasıl da iyi olmaya yönelir, o iyiliğin kölesi olur. Gerçi hayat kötüler ve iyiler olarak da ikiye ayrılmıyor. Siyah ve beyaz değiliz hiçbir zaman. Grinin tonlarıyız sadece.

Kore dizilerinde bu tonlamayı detaylıca görmek mümkün. Eski Türk filmlerindeki gibi, iyi, tamamen iyi, kötü, tamamen kötü anlayışı yok. İyilerin de hatalı seçimleri, yakalarını bırakmayan kötü geçmişleri, her daim düzeltmeye çalıştıkları eksik yanları olabiliyor. İyiler de işlerine geldiği gibi davranabiliyor. İyiler de kendilerini düşünebiliyor. İyiler de kötülük yapabiliyor.

Kötülere gelince, tanıdıkça “Bu da amma kötü!” diyemiyorsunuz. Empatinin dibine vurup, kötü geçmiş, kötü aile, kötü arkadaş birbir çıkıyor karşınıza. Kötü karaktere olan merhamet duygunuz kabardıkça kabarıyor. Biraz daha ileri gidip savunmaya bile başlıyorsunuz. “Vah vah! Babası çocukken dövmeseydi böyle olmazdı.Annesi terk etmeseydi böyle yapmazdı.”

Park Shin-hye de yeni iki dirhem bir çekirdek imajıyla geri dönüş yaptığı ‘Doctors/Doktorlar’ dizisinde kötü bir karakter olan Hye-jung’un iyiye dönüşümünü yani asi bir genç kızın asil bir doktor olmasına varan hikayeyi aktarıyor bize. Annesinin ölümünden sonra babasının sevgisizliği, cici annenin ilgisizliği ve öğretmenlerin anlayışsızlığı onu iyice hırçınlaştırmıştır. Hırçın kız son damlayla babasının sabrını taşırır ve babannesinin evine gönderilir. Doğru düzgün eğitim görmemiş olmasına rağmen babannenin tek isteği torununun okuyup doktor olmasıdır. Hem sınıf öğretmeni hem de komşusu olan Hong Ji-hong (başrol Kim Rae-won) ile de bu arada yakınlaşır. Tıp mezunu bu öğretmen sayesinde de doktorluk mesleğine hayranlık duyan Hye-jung’un eli artık sopa yerine kalem tutmaya başlar. Fakat babannesinin ani ölümü ve Hong Ji-hong ile arasında çıkan söylenti yüzünden öğretmeniyle 13 yıl boyunca yolları birleşmez. Yıllar sonra ikisini de doktor olmuş halleriyle görürüz. Dizi aslında bundan sonra başlar. Adından anlaşılacağı gibi yine bir doktor dizisiyle karşı karşıyayız.

Peki gangster kılıklı kızımız nasıl iyi biri olmaya karar verir? Okuldan nefret eden torununa “Demek sen hiç iyi bir öğretmenle karşılaşmamışsın!” diyen babanne ne kadar da haklı. İyi biriyle karşılaşmak her açıdan büyük nimettir. (O yüzden olsa gerek koreli annelerde iyi bir öğretmene düşme telaşı fazlasıyla var.)  İyiyle karşılaşan iyiye, iyiliğe meyleder. İnsan fıtratı vicdanen olumlu davranışa daha yatkın olduğu için iyiye kolay özenir. İyi insan karakterinizin omurgasından tutup silkeler sizi. Büyükler boşa dua etmiyor “Allah seni iyilerle karşılaştırsın.” diye. Ne kadar basit, ama ne kadar sağlam bir dua değil mi?

İnsan kalbi akıl almaz bir şey. Tanıdığınız en iyi insan çok kötü bir şey yapabilir, sonucunda kötü birine dönüşebilir. Tanıdığınız en kötü insan ise bir gün iyi olmaya karar verip iyi bir insan olabilir. Hiç kimsenin kalbi kendi avucunun içinde yaratılmamış. Sütten çıkmış ak kaşık kadar beyaz olamasanız da en azından grinin en açık tonlarında git geller yaşamanız temennilerimle... Allah sizi hep iyilerle karşılaştırsın!Bu yazı 4404 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ6 + 4 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI