Bugun...
Korelileri düşündüren ‘Güzel Ölüm’

F. Betül Salmanoğlu Kore'den Notlar
koredennotlar@gmail.com
facebook-paylas
 


‘Güzel ölüm’ diye bir şey var mıdır? Dünyaya olanca hırsıyla bağlı olan bizler, ölümü hep çirkin yüzüyle tanıdık. Ne kadar aşığıysak dünyanın, o kadar korktuk ölümden. “Aman kapat şu konuyu. İçimizi karartma!”dedik ne zaman açılsa. İçimizi karartacak kadar çirkin bir şeydi ölüm? Özellikle şimdilerde sosyologların ve mistik akımların peşinden koştuğu ‘Güzel ölüm’ tabiri, son yıllarda dünyadaki well being(iyi/sağlıklı yaşam) rüzgarının neticesi olarak karşımıza çıksa da, bizim dini literatürümüzün belki de en klişe ibaresidir. Dervişlerin bir mezar kazıp içine girmeleri ve orada ölmeden ölümü tatmaları bizim için sıradan bir ritüel. Ama bu ritüelin yabancı basında da yankı bulmuş, kursları ve derslerinin Güney Kore’de olması dikkate şayan. Ölümün güzel bir şey olmadığına topluca kanaat getirilmiş olacak ki, ölümü güzelleştirmek için yoğun bir çabaya giriliyor.

Sanırım ‘Güzel ölüm’den kastedileni ölüm fikrini kabullenmek, (madem toslanacak) bu gerçekle bugünden yüzleşmek ve ölüm korkusunu yenmek gibi şeyler olarak da anlayabiliriz. Ölümcül bir hastalığa yakalansa bile, kendi ölüm planını hazırlayamayan insanoğlu, hep pek de hevesli olmadığı bir sürpriz partiyi bekler gibi. Nereden-ne zaman-nasıl çıkacağı belli olmayan bir muammaya hazırlıklı olmayı kim istemez? Bu muamma bizi gerginleştirdiğinden (hazırlıklı olmak yerine) genelde üzerinde düşünmemeye, bu konuyu unutmaya-gözardı etmeye meyilliyiz. Halbuki lezzetleri acılaştıran ölümü sıkça anmak bizim manevi hayatımızı ‘upgrade’ yapabilecek potansiyele sahip.

Güney Kore’de de durum bizdekine benziyor aslında. Ölüm tatsız bir mevzu. Ama bizden çok daha abartılı korktuklarını düşünüyorum. Ölümden bahsedecekseniz, ölümden sonrasını da konuşmanız gerekiyor. O konudaysa fikir birliği olmayınca mevzu daha da tatsız bir hale geliyor. Zaten genelde konuyu dallanıp budaklanamadan biri kapatmaya çalışır ve bunu da başarır. Sorgulamak ve deşmek kimsenin işine gelmez. “Boş verin, içelim unutalım.” deyişi aslen Kore’ye aittir çünkü. 

Bir tiyatro aşığı olarak gittiğim en son tiyatro oyunu ölüm üzerineydi. Oyunun adıysa ‘Well Dying/Güzel Ölüm’ Güney Koreli bir şair tarafından yazılan bu müzikal, Güney Kore’nin ölüme bakış açısını gözden geçirmek için iyi bir fırsat oldu bana da.

Ölümcül bir hastalığa yakalanmış, 3 aylık ömrü kalan zengin bir dede, fakir oğluyla torununa yük olan alzheimer hastalığından muzdarip arkadaşı ve yıllar önce vefat etmiş kocasına kavuşmak isteyen, onların ilkokuldan arkadaşları kalp hastası bir nine. Kafa kafaya verip birlikte ölüme yürümek isteyen bu üç kafadar, bir otel odasında güzelce ölmek isterler. Ölüme bu kadar yakın olan bu üç insanın ölmek için kendilerince makul sebepleri olsa da, bir türlü intihar etmeye cesaretleri olmaz. 

Ölüm korkusu ve yaşama arzusu insanın yakasını son ana kadar bırakmıyor sanırım. Ruhumuzun damarları dertten-çileden tıkansa da, bu dünyaya duyduğumuz aşırı muhabbet bizi yakamızdan tutuyor ve bizi biraz daha buralara bağlıyor.

Güzel ölüm diye bir şey var mıdır? İnsanoğlu Aşık Veysel edasıyla barışabilir mi nazlı yari Kara Toprak’la? Güle güle gidebilir mi Mevla’sına Mevlana gibi. İnsanoğlu ölümün de büyük bir nimet olduğunu tüm zerrelerinde hissedebilir mi? Necip Fazıl’ın dediği gibi “Ölüm güzel şey, budur perde ardından haber.../ Hiç güzel olmasaydı ölür müydü Peygamber?..” diyebilir mi?

Aslında insanoğlu bilir içten içe gerçeği. Güzel ölüm diye bir şey vardır. Güzel yaşarsanız güzel ölürsünüz. Azrail o kadar güzel çalar kapınızı. Güzel bir yer verirler size. Güzel bir yere götürürler sonra. Güzel ölürseniz, güzel ve ebedi bir hayata uyanırsınız illa ki...

Kaçılamayan hakikat, öldürülemeyen ölümle yüzleşmek en iyisi... Kaç kaç nereye kadar?

 Bu yazı 2868 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ8 + 5 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI