Bugun...
Kore dizilerindeki sıradışı 'Kanka' kavramı; Bromance

F. Betül Salmanoğlu Kore'den Notlar
koredennotlar@gmail.com
facebook-paylas
 


Brother(kardeş) ve romance(romantizm) kelimelerinin birleşimi olan “bromance”, son yıllarda Amerika tarafından ortaya atılmış bir terim. Normalde heteroseksüel erkeklerin arasındaki dostluğu anlatma çabası içinde olan bir kelime olsa da, Amerika, Filipinler ve Tayland gibi ülkelerde başka manalara da çekilmekte. Fakat biz sizinle bu terimin 2016’da kore dizilerine yansımasını konuşacağız.

Öncelikle “bromance” kelimesinin doğmasına ne sebep oldu, sanırım bunu incelemek lazım. Bunun için de ‘sisromance’ kelimesiyle işe girişmeli. Tabii (bromance’a özenerek zorla kullanmaya çalışanlar olsa da...) böyle bir kelime mevcut değil. Çünkü kadınların vıcık vıcık olan bir kardeşlik ilişkisi zaten ezelden beri mevcut. Tanıştıklarının 8. dakikasında yüzde 80 karşı tarafı tanımış ve dost olup olmayacaklarını anlamış olurlar. Can ciğer kuzu sarması olup aralarından su bile sızdırmazlar. Birbirlerinin her şeyini bilirler. Kadın daha çok duygusal bir varlık olduğundan duygularını belli etmeden yaşayamaz ve  cinsdaşı da böyle olunca duygusal bağlar kurmakta zorlanmaz; süreç olarak da bu kadının pek zamanını almaz.

Ancak erkekler için durum bu kadar basit değildir. Bir kere erkeğin doğasına aşırı aykırı olan vıcık vıcık duygusal ilişkiler, erkeğin korkmasına-kaçmasına yol açar ; hatta bu durum bir çok erkeğin annesine, karısına ve çocuğuna bile sevdiğini açıktan söyleyememesine sebep olur. Kaldı ki “dostum” dediği bir erkeğe açıktan sevgi gösterisinde bulunsun.

Kelime haznesi darlığı da diyebileceğimiz “Söylememe gerek var mı?” repliği malum erkeklere aittir. Duygularını sözle pek ifade etme gereği duymadıklarından, karşı tarafın(cinsdaşlarının) da böyle bir beklentisi olmadığından, erkek erkeğe dostluk güvenli bölge gibidir. “Artık beni sevmiyorsun Kamil!” “Benimle eskisi kadar futbol oynamıyorsun Suat!” diyen bir erkek gördünüz mü hiç? Biz kadınların hiçbir zaman tam olarak anlayamayacağımız dünyalarında onlar bu sessiz anlaşmadan dolayı mutlu mesut görünüyor olacaklar ki, filmlerde-dizilerde karşımıza çıkan bromance misalleri biz kadınları bile kıskandırmakta. Erkek seyircilerle birlikte birçok kadın seyirciden tam not olmış, 2016’nın dizilerinde esen “bromance” rüzgarını, buyrun beraber hatırlayalım:

Goblin( 도깨비): Bu dizi sadece 2016’ya değil büyük ihtimal 17-18-19’a da damgasını vurdu. Çıtayı bir hayli yükselten dizi aşk hikayesini bile geride bırakacak kadar iki erkeğin daha doğrusu bir cinle Azrail’in (daha da doğrusu bir kralla bir generalin) dostluğuyla gönüllere taht kurdu.

Descendants of the Sun(태양의 후예): Aynı senaristin kaleminden çıkan iki askerin can dostluğunu gösteren dizi, Kore halkını o kadar etkiledi ki, uzun bir süre herkes askerler gibi konuşarak şakalaştı.

Lucky Romance(운빨 로맨스): Bu dizideki bromance biraz gölgede kalsa da, bir bilgisayar oyunu şirketinin kurucusuyla onun ortağının kardeş ötesi dostluğu diziye oldukça renk kattı.

Shopping King Luis(쇼핑 왕 루이): Hafıza kaybı geçiren zengin Lui’nin işsiz ama iş arayan fedakar arkadaşı da bromance için iyi bir örnek olabilir.

38 Task Force(38 사기동대): Bir dolandırıcıyla vergi müfettişinin dostluğu... El ele verip, vergi kaçakçılarını dolandırmalarını anlatan dizi, aksiyon severler için mutlaka görülmeye değer!

The King(film): ‘Sonuna kadar’, ‘Ölümüne kardeşiz’, ‘Kim dövdü, isim ver’ kardeşliğini gördüğümüz, son 20 yılın siyasetinin çirkinliğinin arasında tek güzel şey olarak karşımıza çıkan bir dostluk timsali.Bu yazı 6072 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ4 + 5 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI