Bugun...
Kore dizilerindeki 'Kötü Adam Sendromu'

F. Betül Salmanoğlu Kore'den Notlar
koredennotlar@gmail.com
facebook-paylas
 


Rüzgarın fırtına taklidi yaptığı bu sonbahar günlerinde, uzun süredir beklenen yılın dizisi, İspanya sahillerinden deniz ve güneşi getirdi Kore’ye. Kore’nin en gözde oyuncularından Lee Min-ho ve Jun Ji-hyun’un başrollerini üstlendiği dizi ‘Mavi Deniz Efsanesi’, modern bir denizkızı hikayesini anlatmakta. Denizkızı bu sefer prense değil de, illizyon ve hipnozla insanları dolandıran bir sahtekara gönlünü kaptırmış. Dolandırılan denizkızına mı yoksa “köyden indim şehre” modundaki denizkızının karşısında zor durumda kalan sahtekara mı daha çok acıyacağınızı bilemediğiniz sahnelerle dolu eğlenceli bir senaryo bu. (Denizkızı, Audrey Hepburn’un ‘Roma Tatili’ndeki prenses haline benzetiliyor ki, bu da oldukça doğru bir benzetme.)

Lee Min-ho bir çok Kore dramasında olduğu gibi gamsız-huysuz-bencil kötü adam karakterinde. Kötü adam deyince Türk sinemasındaki kötü kahkahalar atan adamlar geliyor akla. İyi adamın kazandığı, kötü adamın sonuna kadar kötü kaldığı o dönemler artık geride kaldı. Kötü adam istediği kadar kıza kötü davranadursun başkasına göstermediği müsamahayı kıza gösterdiği vakit kız da derinlerde saklı bir hazine bulmuş gibi mutlu oluyor. Kötü adamın, kızımızın meyvesuyuna ilaç attığı dönemler artık geride kaldı. Başrol kızımız artık kötü adamı seviyor, kötü adamı seçiyor. Peki mantıken saçma gelen bu duruma mantıklı bir açıklama getirebilecek olan var mı? Ben bunu dolaylı yoldan kadının fıtratındaki annelik duygusuna bağlıyorum. Kadın, karşısına çıkanları bir radar gibi tarayarak, çocuksu gördüğü her şeyi büyütme telaşında. Adam etmeye programlanmış gibi... Değişimi seviyor kadın. Kendisinin değişimin bir parçası olma fikrini seviyor. Meyvesini görmeyi, “Bunu, ben adam ettim!” demeyi seviyor. 

Sadece kadınlar mı? Tüm insanlık olarak değişimi severiz. Bir yandan hüzün verse bile, mevsimlerin değişmesi, bebeklerin çocuğa, çocukların gençlere dönüşmesi bizi aslen mutlu eder. Ama çok iyi de biliriz ki şu kainattaki en zor değişim bir insanın huyunun değişmesidir. Bu yüzden “Can çıkar huy çıkmaz.” demiş bizim bilge atalarımız. Dizilerdeki karakter değişimleriyse masalsı bir hava veriyor. Hadesin Herkul’e dönüşmesi kimi büyülemez? Kadınlar da bu büyünün cazibesine kapılıp bir masal yaşıyorlar bu süre boyunca.

Kore’nin sevilen ilişki uzmanı Human Company CEO’su 김창옥(Kim Chang-ok), seminerlerinde bu değişimden bahsediyor. Bu değişimin aslında değişim olmadığını söylüyor esprili anlatımıyla. “3 ay ya da 3 yıl değiştiğini zannettiğiniz adam, bu sürenin sonunda aslına dönüyor.” diyor. Yani kendi üşüdüğü halde ceketini çıkartıp sevgilisine veren adam, evliliğin ilk yıllarında bulaşık yıkayan çöpü döken adam, nişanlısını iki saat uzaklıktaki evine bırakıp geri dönen adam, bunları sadece duygu yoğunluğundan yapıyor. Duygu yoğunluğu erkeği başka bir insana dönüştürürken, kadın da “Benim sayemde değişti.” zannederek seviniyor. Uzmanımızın kadınlara da bir tavsiyesi var: <“Sevgilim, nişanlım, kocam değişti!” diye yakınmayın, adam sadece aslına döndü; sızlanmayın, normal bir ilişkidesiniz.> Ayrıca itiraz eden kadınlara da cevabı var: <Ömür boyu iyi davranan erkekler, her kıtaya iki üç tane düştüğünden, elinizdekinin kıymetini bilin!>  

Kötü adam karakteri Kore’nin en tutulan karakterlerinden biri. Bunu ‘kötü adam sendromu’ diye adlandıranlar bile var. İlişki uzmanımız, seminerini bu kötü adamlar hakkında koyduğu teşhisiyle bitiriyor. “Babasının annesine olan davranışlarını gözlemleyerek büyüyen erkek çocukları... Annesinin her daim ezilen, alttan alan, horlanan, sabreden taraf olmasına alışkın erkek çocukları... Kocasından maddi manevi tam desteği alamayan bir kadının yavrusu olan erkek çocukları... Büyüyünce nasıl davransın beklerdiniz?"

Türkiye’deki kötü adamların teşhisini koyamayacak olan var mı aramızda? Bu yazı 4033 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ7 + 9 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI