Bugun...
Kore'den Kadınlar Gününüz…

F. Betül Salmanoğlu Kore'den Notlar
koredennotlar@gmail.com
facebook-paylas
 


Çevremdeki hiçbir kadın feminist değil. Kendini feminist olarak tanımlayan hiçbir arkadaşım olmadı. Fakat yine de tanıdığım birçok kadının, nerde ezilmişlik konusu geçse, gözünü yumup ağzını açarak söyleyecek bir sözü illa ki vardır. Ataerkil toplumun açtığı onulmaz yaraları kendi arkadaş çevrelerinde sarıp iyileştirmeye çalışır bu kadınlar. Böyle bir toplum yapısından çıkıp Kore’ye gelmekse, kıyas yapabilmek için insana belli bir altyapı ve tarif edilmez ilhamlar veriyor.

Kore'ye ilk geldiğimde toplumun tutucu yapısı göze çarpmakla birlikte kadınların oluşturmuş olduğu gizli egemenlik kendini fazlasıyla hissettiriyordu. Sevgililerinin veya eşlerinin çantasını taşıyan erkeklerle doluydu metro.  Evin erkeği çalışıp da kazandığı aylığının tamamını evin hanımına teslim ediyordu. Hanım da bu maaşın çok cüzi bir kısmını erkeğe harçlık olarak geri veriyordu.  Sokak ortasında yarı şaka yarı ciddi bir kızın bir erkeği dövmesi aşırı olağandı. Bunlar bugün için de geçerli. Hatta çok daha fazlasına her gün şahit oluyoruz. Kadına ayrıcalık öyle bir noktaya gelmiş ki, artık erkeklere haksızlık yapıldığını bile düşünenler var. 2013’te intihar eden bir erkek aktivist hayatına son vermeden önce  televizyon programlarına çıkıp görmezden gelinen erkek haklarını savunuyordu. Engellilerden daha çok kadın sürücülere park yeri ayrılmasından tutun da erkek tuvaletlerine nazaran kadın tuvaletlerinin çokluğuna kadar birçok konuda erkeğin ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüğünü iddia ediyordu. Toplumda değer verilenlerin sıralamasıysa kendince şöyleydi:  Kadınlar- çocuklar- yaşlılar- evcil hayvanlar- vs- erkekler.

İnternetteki istatistiklere gelince aile içi şiddetin hayli yüksek olduğunu görüyoruz Kore’de. Tacizin, istismarın az buz olmadığından, özellikle iş yerlerinde kahve makinesi  yerine kullanıldıklarından, yarım işçi gibi görüldükleri için erkeklerden daha az maaş aldıklarından ve de doğum izni dönüşü maaşlarının düşürüldüğünden yakınıp duruyor kore kadını.  

Hangisine inanacağınızı bilemediniz di mi? Kore’de erkekler mi daha çok eziliyor, kadınlar mı? Yolu bir hapishane korosunda kesişmiş bir grup kadın suçlunun hikayesinin anlatıldığı Harmony filmini seyredenler sanırım neye inanacaklarını biliyorlar. Ben ‘Kadın, her yerde kadın.’ diye düşündüm o filmi seyrederken. Terörün dini yoktur deniyor ya, şiddetin de ülkesi yok. Her yerde kadına şiddet, baskı ve ayrımcılık var. Kore gibi gelişmiş ülkeler de bundan muaf değil. Erkek aktivist ne derse desin, bilinçaltı dediğimiz şey kendini ele veriyor. Kore’de  milletvekili ya da yönetici konumunda pek fazla kadını göremiyoruz. Müdürler, patronlar hep erkek. İş görüşmelerinde kadını dış görünüşüne göre değerlendirmekse çok normal.

Kadınlar Günü yaklaşırken keşke güzel şeylerden, kuşlardan, börtü böcekten bahsedebilseydik... Biraz umutlanabilseydik geleceğe dair...Bizim ülkemizde de erkeklerin ikinci sınıf vatandaş mı değil mi diye tartışıldığı günler gelir mi acaba? Gerçi bizim ülkemizde genç kızların ve küçük kızların saldırıya uğramadığı günler gelse, yeter de artar bize...

Kadınlar Gününüz kutlu olsun diyecektim, ama acı ve alaycı bir tebessüm mani oldu buna.. Kim bilir belki de güzel günler sandığımızdan daha yakındır. Hani derler ya; “Gecenin en karanlık anı, şafak sökmeden önceki andır.” Kim bilir...Bu yazı 4033 defa okunmuştur.

YORUMLAR
2 Yorum

Rukiye
07-03-2015 22:54:00

Turkiye ve Dunya'nin her yerinde hem kadini hem de erkegi egiterek, milli ve manevi degerleri onlara asilayarak bu sorunun ustesinden gelebiliriz diye dusunuyorum.Yeter ki isteyelim ve gayret edelim.Tum dunya kadinlarinin Kadinlar Gunu kutlu olsun...

Sengul Ozturk
07-03-2015 17:34:00

Gercekten Islam'i yasasak Hz. Muhammed in sav hayatini yasantisini sunnetlerini anlayabilsek acaba hayatimiz daha mi iyi olur...Mutlaka boyle olmali diye dusunuyorum ama yasayabilsek...En iyi dileklerimle...

YORUM YAZ3 + 3 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI