Bugun...
Klasiklere aday bir dizi, 'Producer'

F. Betül Salmanoğlu Kore'den Notlar
koredennotlar@gmail.com
facebook-paylas
 


Uzun zamandır beklenilen dizi geldi. İş dünyasının acı gerçeklerini ekranlardan evimize kadar taşıyan Miseng  dizisi çok tutulunca, televizyon sektörünün mutfak kısmını anlatmaya karar vermiş olmalılar. Anlatım olarak Miseng ile çok benzeşen bu dizimiz daha bir aylık. Çiçeği burnunda ‘Producer(프로듀사)’ dizisi.

Korece bilenlerin hemen fark edeceği başlıktaki nüans, dev kadrosundan da önce dikkatleri çekiyor. Dizi ingilizceye ‘Producer’ diye çevrilse de aslında Korece yazılışı ‘프로듀-Producear’.  Yani son hece ‘soe’ değil, ’sae’ diye okunuyor. Bu kelime oyunun nedenini, hemen ilk bölümde, başroldeki Kim Soo-hyun’un babası tarafından öğreniyoruz. Sonu ‘sae’ ile biten mesleklerin ne kadar itibarlı olduğuna vurgu yaparken oğlunun producer(yönetmen) olmasıyla ilgili, diğer aile fertlerine övünüyor. Korecede doktora ‘ıisae’, avukata ‘pyonhosae’, savcıya ‘komsae’, hakime ‘pansae’, eğitmene ‘kyosae’, mühendise ‘kisae’ dendiği için artık insanlar arasında espri haline gelmiş. ‘Sae’ hecesi olan bir meslek dendi mi, illa ki saygın bir meslek anlamına geliyor. Yönetmenliğin de bu meslekler kadar itibarı olmasa da, meşakkatine göre belli bir saygıyı hak ettiğine dair bir vurgu yapılıyor sanki.

İnce espri anlayışıyla diğer dizilerden ayrılsa da yer yer belgesel havasının  kurtulamamış dizi. Bu yüzden ilk iki durağan bölümüyle kendisini hararetle bekleyen seyircilerin eleştiri yağmuruna tutuldu. Fakat ben birçok insan açısından muamma olan ekranın arka planını, bize tüm çıplaklığıyla gösterdiği için, dizinin gitgide heyecanlı bir hal alacağını ümit edenlerdenim. Dizi sektöründe görmeye alışık olmadığımız isimlerden olan ünlü komedyen Cha Tae-hyun(차태현) da dizinin süprizlerinden biri. Şimdiden sevilen başrol oyuncuları ve orjinal konusuyla dizinin klasikler arasında yerini aldığını düşünüyorum. Zaten senarist Par Ji-eun, ödüle doymayan yazarlardan biri. Geçen senelerde reytingleri altüst eden, izlenme rekorları kıran iki dizinin de senaristi. Bu dizilerden biri ‘Unexpected You(Kocamın Ailesinin Orjinal Versiyonu)’ , diğeriyse ‘A Man Who Came From The Stars(Yıldızlardan Gelen Adam)’.

Senaristimiz, televizyon dünyasına özeleştirinin en sertini yaparak bir ilke imza atmış.Tahmin bile edemeyeceğimiz kadar parçalanmış, dağılmış hayatların, olanca ışıtısına ve parıltısına rağmen, tüm çirkinliklerini ve tüm sahteliklerini tek tek bizlerle paylaşmakta. Özellikle gençler tarafından özenilen, imrenilen bir dünyanın ne kadar çıkar ilişkisine dayandığını da bu dizi sayesinde bir kez daha görmüş olduk. Siz de benim gibi sırlı ve sihirli bir dünyanın kapısı aralanmış da usulca içeri giriverenbir kaçak misafir gibi hissediyorsanız, bu diziyi kolay kolay yarıda bırakamayacaksınız demektir.Bu yazı 4007 defa okunmuştur.

YORUMLAR
3 Yorum

Ayşe
07-06-2015 05:17:00

''..sırlı ve sihirli bir dünyanın kapısı aralanmış da usulca içeri giriverenbir kaçak misafir gibi hissediyorsanız..'' benim içinde mesele aynen bu :) . Evet fazlasıyla durağan ilerliyo hatta belki bu kadro olmasa gerçekten yarım bırakmalık. Ancak böyle hissettiren yapımlar her zaman beni sardığı ve sevdiğim için keyif alıyorum izlerken.

Ayşe
07-06-2015 05:17:00

''..sırlı ve sihirli bir dünyanın kapısı aralanmış da usulca içeri giriverenbir kaçak misafir gibi hissediyorsanız..'' benim içinde mesele aynen bu :) . Evet fazlasıyla durağan ilerliyo hatta belki bu kadro olmasa gerçekten yarım bırakmalık. Ancak böyle hissettiren yapımlar her zaman beni sardığı ve sevdiğim için keyif alıyorum izlerken.

Senem
06-06-2015 02:58:00

berbat bir dizi çok sıkıcı izlemeye değmez bence

YORUM YAZ2 + 4 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI