Bugun...
HerkeZ YaNlız mı?

F. Betül Salmanoğlu Kore'den Notlar
koredennotlar@gmail.com
facebook-paylas
 


Yazışıyoruz… Yazışırken o nadide iki kelime birden yanyana geliveriyor telefonumun ekranında.

- Herkez yanlız...

- Herkezz yannlız mı?! Bir kere herkez değil. Herkes olacak. Yanlız değil yalnız olacak. Siz dil bilgisi düşmanları! Yalnızla yanlışı karıştırıp duruyorsunuz. Yalnız, yalın olmaktan geliyor; o yüzden l, n harfinden önce geliyor. Yanlış da yanılmaktan geliyor; yani n harfi, l’den önce geliyor.

Karşımdakine böyle ukalalık yapabilirim. Ama yazar yazmaz göndermeden siliyorum mesajımı. Şimdiye kadar bu sebepten kimseyle tartışmadım ancak bu sebepten kavga çıkaracak, saç baş dağıtacak bir potansiyel var içimde. Kavgaya meylim olduğundan değil, sadece dil bilgisi bende bir saplantı haline gelmiş durumda.

Bir harf yanlış yazılmışsa ne olmuş diyemiyorum. Halının kıvrık tarafını düzeltmek gibi bir şey bu. Düzeltmeyebilirsiniz. Halı halılığından bir şey kaybetmez. Herkes onun hala bir halı olduğunu anlar, bilir. Ama düzeltirseniz daha hoş durmaz mı? Hem her geçişinizde o kıvrık taraf ya gözünüze takılır ya ayağınıza. Düzeltin kardeşim, bu kadar mı zor? L ve N, iki harf ya, bu kadar mı zor?

Önemseme, boşver, takma kafana diyemiyorum. Boşvermek, takılmamak, önemsememek herkesin adeti olmuş. Kırmızı ışıkta geçen, yere çöp atan, sinemada konuşan insanların dil bilgisini önemsemesini beklemiyorum zaten. Benim beklenti içinde olduğum kitap okuyan, dişlerini düzenli fırçalayan ve kullanılmayan ışıkları kapatan insanlardan... Yani hassasiyeti olan insanlardan...

Bir cevap yazmam gerek,

'-Herkez yanlız... '   a.

Harfleri düzelterek gönderiyorum utana sıkıla. Düzelttiğim anlaşılırsa ‘ Sen şimdi bana ders mi veriyorsun?’ diyebilir karşı taraf haklı olarak.

-Evet, herkes yalnız, hayat işte...

Genelde olduğu gibi karşı taraf harflerin farkında bile değil. L öne gelmiş arkaya geçmiş, N kaçmış gitmiş, kimsenin umru değil. O devam ediyor kaldığı yerden...

-Gurbet zor...Yanlızlık zor....

Yanlızlık?! Yalnızlık olmasın?! Dil bilgisi kurallarına dikkat etmezsen yalnız kalırsın tabii!!!

-Yaa, zor, YALNIZLIK... Yalnız, yalnızlık gibi güzel bir kelime de yok hani. Yalın olmaktan geliyor...Yalınızlık da diyebiliriz.

Uzun bir sessizlikten sonra,

-Ne, anlamadım?

Soru işareti kafama bir tuğla gibi düştü. Yanlış yapıyorum. Bir yerde yanlış yapıyorum. Büyük yanlış! Karşı taraf yalnız. Dertleşmek, halleşmek istiyor. Benim harflerden oluşan kelimelerimin tesellisine muhtaç. Ben harflerine takılmışım. Hem de  beş on da değil, iki harfe... Önemsediğim tek şey, takıldığım tek şey, iki harf; arkadaşın hissiyatı, iki harf kadar umrum değil.

Arkadaş tekrar yazıyor,

-Ya ne demek istediğini anlamadım.

Vazgeçilmezlerimden vazgeçerek ve kendime gelerek,

-Yok bir şey. Hep yanlızlıktan... Yalan yalnış şeyler yazıyorum işte... Sen anlat, daha daha nasılsın?

Bazen bir dostun aali hatrına, iki harfi ve tüm dil bilgisi sevgisini feda etmek gerekir... Bazen dostlar için takıntılara veda etmek gerekir...Bu yazı 2753 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ7 + 8 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI