Bugun...
Hayaletli diziler

F. Betül Salmanoğlu Kore'den Notlar
koredennotlar@gmail.com
facebook-paylas
 


Yıllar önce Kore’de kazara seyrettiğim ‘Ring’ korku filminden sonra “Psikolojik destek mi alsam?” derken, hayaletli tüm filmlere tövbe etmeye karar verdim. Halbuki ‘Hayalet’, ‘Hayalet avcısı’ ve ‘Altıncı His’ filmleriyle büyümüş, vizyonu(ya da karnı) çok geniş bir nesildenim. (Hollywood sağolsun, bize iyi hayaletlerin de var olduğunu her fırsatta gösterdiğinden...) Hele ki Türk çocuğu olarak, Ruhsar dizisiyle iyi vakit geçirmiş, hayaletlerin ille de korkunç yaratıklar olmadığını keşfetmiştim.

Fakat Ring başkaydı. Japon senaristlere olan düşmanlığımın temelini atan bu film, Hollywood yapımcılarının aklına karpuz kabuğu düşürerek bu mesajsız ve mantıksız hayalet türünü tüm dünyayla tanıştırmış oldu. Sırf bu yüzden Kore’de estirilen hayalet dizisi rüzgarına uzun bir süre kapılmadım ve bu dizilerin ucundan kıyısından fragmanlarına bile bakmadım. Ta ki romantik komedi hayalet türünü keşfedene kadar... Benim gibi bu türle tanışıp hayranı olanların her geçen gün artması sebebiyle, romantik komedi hayalet türünün bundan sonra da devamının geleceğini tahmin etmek zor değil.    

Son yıllarda bizim ülkede de korku dizi yerine korku filmlerinde atağa kalkıldı. Ama bizimkiler hayaletleri kullanamadılar. Hayaletmiş zombiymiş uzaylıymış bizim topraklara uymayacağından ve seyirciyi koltuğundan sıçratmayacağından, bizimkiler sivrizekalarını çalıştırarak neredeyse herkesin ürktüğü ‘üç harfliler’i başrole oturttular.

Aslına bakarsanız Kore de bizden pek farklı değil. Hayalet diye çıkardıkları birçok karakterin cin olma ihtimali var. Şamanlarla kötü ruh çıkarma, iyi ruh çağırma gibi sahnelerin sıkça yer aldığı dizilerde kötü ruhun bir bedeni ele geçirmesi, onu yönetmesi ve hatta kişinin aklını kaçırmasına sebep olması gibi sahneleri de görüyoruz ki bu bize çok aşina bir konu.

Ayrıca Kore hayalet dizilerinde tanıdık gelen bir şey daha var ki bu klişeden kaçınan bir dizi olmadı şimdiye kadar: Muradına eremeyen, vicdan azabıyla ölen ya da haksız bir şekilde öldürülenlerin bu dünyada sıkışıp kalması. (Sanırım bu Hollywood filmlerinden bilinçaltımıza kazınmış ya da gerçekten eskiden beri Koreli Şamanlar böyle düşünüyor.) Her bölümde farklı bir hayaletin korkunç başlayan gizeminin ardında aslen hüzünlü bir hikaye yatıyor. Kahramanlarımız bazen zavallı bir insanı kurtarırken bazen de işkence edilerek öldürülmüş hayaletleri özgürlüğüne kavuşturuyorlar.

Hayaletlerin de genelde bir huyu var ki, kendilerini gören bir kişiyi buldular mı yakasını bırakmıyorlar. Dertlerini anlatmak için başrol karaktere yaklaşacaklar amma bu başroller için her zaman nahoş bir durum. Bknz: The Master Of The Sun, Oh My Ghost, Lest Fight Ghost...

Altıncı His filmiyle hayaletlerin böyle açılma huylarının olduğunu ilk öğrendiğimde bir hayli sarsılmış, bir süre arkamdan hep biri geçiyormuş da bana derdini anlatacakmış gibi hissetmiştim. Her gece yatağın altını kontrol ettiğimi fark eden abim, kendi de çok büyük olmayan yaşıyla mantıklı açıklamalar yapmış, beni rahatlatmaya çalışmıştı. Bu diyalogları sizlerle paylaşarak, veda ederken dudağınızda bir tebessüm bırakmak istiyorum.

Tam olarak neyden korkuyorsun?

Hayaletlerin karşıma çıkmasından korkuyorum.

Karşına çıkarlarsa nolur?

Korkarım.

Sana bir şey yapabilirler mi?

Hayır.

Seni öldürebilirler mi?

Korkudan ölebilirim.

Yani sen hayaletlerden değil de ölümden korkuyorsun.

Yani...

Ölüm ise her yerde her şekilde gelebilir... ama her an korkmuyorsun?

.......

O zaman hayaletlerden de korkmana gerek yok.

Bu felsefik yaklaşımla bu çıkarımı herkes yapamaz. :) Tuhaftır, bu açıklama fazlasıyla mantıklı gelmiş, hayalet korkumu yenmeme yardım etmişti. Hayalet korkusu olanlara bu çocuksu mantıklı açıklama şifa olur belki de... Ama esas şifa, hayaletlerden değil de, her yerde her şekilde gelebilen ölümden korkmaktır bence... Korku! dolu günler dilerim...Bu yazı 4082 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ7 + 5 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI