Bugun...
Gündem! Alıp başını gitme! Beni de götür!

F. Betül Salmanoğlu Kore'den Notlar
koredennotlar@gmail.com
facebook-paylas
 


Gözyaşının bol olduğu tuhaf günlerdeyiz. Tuhaf günlerin adetidir, sizi de tuhaflaştırırlar. Bir sis perdesi iner gözlere. Göz gözü görmez olur. Ana-baba-kardeş, dost-düşman seçilmez olur.  
    
Gündemin bizi alıp bir duvardan bir duvara çarptığı günler... Herkes şaşkın, herkes öfkeli...Herkes suçlayıcı bakışlarını biraz ilerisinde duran hemcinsine, komşusuna, akrabasına, dostuna yöneltmiş. 
Siyaset konuşmanın cinayet olduğu, sanatın edebiyatın fayda vermediği günler...
Şimdilerde alışkanlık oldu. Herkes birbirinin niyetleri üzerinden birbirine saldırıyor. Herkes birbirinin gözyaşlarını bile irdeliyor, analiz ediyor, yargılıyor. Herkesin kendi gözyaşı sahici, kendi gibi düşünmeyenlerinki timsah gözyaşları. 

Şu günlerde en son konuşulacak şey siyaset. Fakat maalesef herkesin tek konuştuğu şey de siyaset. Her kafadan bir ses çıkan günleri arar olduk; şimdilerde her ağızdan bir hakaret çıkıyor. Eskiden öfkelenirdik belki, ama çılgına dönmezdik tartışırken. Sosyal medyaya ise hiç girmeyelim. Her girdiğimde beni bunalıma sokan bu ortam, birbirini hiç tanımayan insanların birbirini sürekli, şucu bucu ilan ederek,  linç etmesiyle ‘yıkılıyor’.

Gündemin her sabah iki tokat aşk ettiği günlerdeyiz. Aptala çevirirken bizi üst üste gelen acı haberler, en çok neye üzülelim neye yanalım bilemez hale geldik. Kıyıya vurmuş küçük cansız bir bedenin arkasından ne yazılabilir? Vatan evlatları, göz bebekleri bir bir düşerken yere ne denebilir? Hangi edebiyatı hangi yüzle parçalayabilirsiniz? Kelimelerin içinin boşaldığı, birçok şeyin anlamını yitirdiği bir zaman dilimi işte...

Bu zaman diliminde beni biraz gündemden uzaklaştırsın diye seyrettiğim izlenme rekorları kıran videolar var. Bu videoların içinde öyle bir video var ki, toplumsal cinnetimizin hangi aşamada olduğunu anlamamız için bu videodan bahsetmeden geçemeyeceğim. Birçok insanın belki de gülerek seyrettiği videoyu hatırlarsınız. ‘İrlandalı boksör 300 Aksaray esnafına karşı.’ Cinnet hali bu olsa gerek. Benim insanım, benim ‘toprağım’, ülkemize gelmiş bir turisti dövüyor. Hem de ne dövme. Karate filmlerini seyrede seyrede dolmuş ergen delikanlılar gibi. Adamcağızın üzerinde her bildikleri figürü deniyorlar. Ölümüne girişiyor herkes. Bir kaşık suda boğacaklar adamı. Hem de sudan bir sebep yüzünden. Kamera şakası gibi. Dehşete kapılarak seyrettiğim sahnelerde acıyla fark ettim ki, bir Allah'ın kulu da meseleyi anlayayım ya da kavgayı ayırayım derdinde değil. Aklıma bu videoyu seyrederken cinnet hali geçirerek garip cinayetler işleyenlerin haberleri geldi. Çinli diye Korelilere saldıranlar... Tayland Başkonsolosluğu’nun camını çerçevesini çekiçle indirenler... Benim insanım benim toprağım halis niyetiyle eline çekiç almış, vuruyor oraya buraya. Bu öfke selini gören yabancılar “Türkler çıldırmış olmalı!” der mi demez mi? Hele hele Güney Kore gibi aynı ailede 4 farklı din mensubu olduğu halde, kavgasız tartışmasız geçinmeyi bilen inanca ve farklı düşüncelere saygılı insanlar, bu hallerimizi hiç anlayabilirler mi?
 
Ne zaman bu kadar asabi, bu kadar hırçın, bu kadar vahşi, bu kadar hal bilmez laf anlamaz olduk... Kapıya geleni boş çevirmeyen bir millet idik. Ne zaman turist döver olduk? Dara düşen oldu mu kendi darlığımızı boş verir, el uzatırdık. Hangi arada evrim geçirdik de insandan dönme bir canavar olduk?

O kadar çok olay oldu ki memleketimde son yıllarda... “Sizin oralarda ne oluyor öyle ya!” diye soruyor Koreli dostlar. “Karışıkmış, terör varmış, sahi ne oluyor?” Bizim oralarda ne mi oluyor? Bizim oralarda bir kıyamettir gidiyor ama en önemlisi yavaş yavaş hissizleşiyor bir tarafımız, bir tarafımızsa olanca hızıyla insanlığını yitiriyor. Kime neden saldırdığımızı bilmediğimiz bu öfke dolu günler geçtikten sonra, bir olduğumuzu birlik olduğumuzu hatırladığımız günler geldiğinde gülerek anar mıyız bu cinnet hallerini? Yoksa ağlar mıyız bin pişman ve kederli? Korelilere göğsümüz kabarık anlattığımız, “Benim insanım, benim ‘toprağım’ karıncayı bile incitmez.” dediğimiz günlerin bir an önce geri gelmesi temennilerimle...Bu yazı 2559 defa okunmuştur.

YORUMLAR

SENGUL OZTURK
24-09-2015 00:11:00
SADECE INSALLAH DIYEBİLECEGIM...COK UZGUNUM...

YORUM YAZ8 + 2 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI