Bugun...
Facianın Daha Büyüğü

F. Betül Salmanoğlu Kore'den Notlar
koredennotlar@gmail.com
facebook-paylas
 


Geçen yıl bu zamanlardı. Kazanın hemen ardından Japonya’ya gittiğim için tüm ülkenin nasıl çalkalandığını internet  aracılığıyla an be an takip edememiştim. Yanımdaki Güney Koreli dostlardan saat saat rapor alsam da yolcu dolu koca bir geminin dünyanın gözü önünde batıyor olması ve bunun için hiçbir şey yapılamıyor olması bana hiç inandırıcı gelmemişti. Okul gezisi için Jejudo adasına doğru yola çıkan yolcu ve mürettebat dahil 476 kişinin bulunduğu Sewol Feribotundan bahsediyorum. Sanırım o unutulmaz kazayı herkes hatırlar.

Gelişmiş bir ülke gözüyle bakılan Güney Kore dünyaya çaresiz yüzünü uzun süre sonra ilk defa göstermişti. Birçok tanıdık üzüntüyle karışık utanç duyduklarını açıkça ifade ediyorlardı. Kendini suçlayan hassas insanların sayısı az değildi. Büyük bir facia atlattıktan sonra fert fert kendini suçlayan ender toplumlardan biridir herhalde Güney Kore. Soma faciasını atlatmış bir ülke insanı olarak söyleyebilirim ki benim tanıdığım hiç kimse kendini suçlamamıştı. Her ne kadar yetkililer üzüldüklerini belirtseler de, yanlış hatırlamıyorsam sorumluluğu üstlenen, özür dileyen ya da istifasını veren hiçkimse olmadı. Halk da böyle konularda ikiye ayrılır; ya yetkililler suçlanır, ya da takdir-i ilahi denir bizim topraklarda. İnsan eli değmiş toplumsal kazalarda her iki beyan da çıkmaz sokaktır, yetkililer de kendilerini suçlamadığı sürece sizi çözüme ulaştırmaz. Güney Kore’de böyle olmadı tabii. İstifalar birbirini kovaladı. Güney Kore devlet başkanı Park Geun-hye ağlayarak halktan özür diledi. Öğrencileri suda boğulan ama kendisi kurtulan bir öğretmen intihar bile etti.

Liseli çocukların ardından çok gözyaşı döküldü. Ama halkın en çok üzüldüğü nokta, sanırım çocukların buz gibi suda can vermesi değil de, ‘Suya atlamayın. Kurtarma ekibi gelecek.’ diyen büyüklerin sözlerine inanıp yüzerek kendilerini kurtarmaya çalışmamaları oldu. Söz dinlemeyip kendini suya atanların hepsi kurtuldu deniliyor. Kore tek yürek olup kazadan sonra şu ‘soru’nun üzerinde kafa yormaya başladı. “Çocuklarımızı acil durumda ne yapacağını bile bilemeyen asosyal bireylere mi çeviriyoruz?” Göz göre göre geminin batmasına müsaade eden kaptandan başlayarak hükümete yakınlığıyla bilinen, kazadan (bakım ve tutum ihmaliyle alakalı) sorumlu kişilere kadar tüm söylenenler halkı içten yaraladı. Ama sanırım halkı en çok yaralayan feribotun batıyor olduğunu bildikleri halde suya atlayamayan bir okul dolusu genç oldu.

Gözlerimi kapatarak hayal etmeye çalıştığımda o anki karmaşa ve curcunada gençlerin her biri kendi can derdine düşmüş olsa da genelinin suya neden atlamadığını gayet iyi anlayabiliyorum. Toplum psikolojisinin kaba tabirle sürü psikolojisinin ağır bastığı bir ülke Güney Kore. Bu durum iyi günde iyi neticeler verse de kötü günde bir skandala dönüşebiliyor. Herkes hemen bir yanındaki insanın yaptığının aynısını yaptığında, genele bakarak ‘Herkes böyle yapıyorsa doğrudur herhalde’ görüşünün nasıl korkunç bir tabloya dönüştüğünü görmüş olduk bu kazada. Eğitimde ilk sıralarda yer alıp da, özüne güvenen çocuk yetiştirmede son sırada yer alma trajedisinin belki de son perdesiydi.

Bazen cevap sorunun içindedir. Bazen de çıkış yolu bir felaketin içinden çıkıp gelir. Öğrencilerin arkalarında bir çok soru ve sorun bırakıp göçtükleri şu dünyada tüm Kore halkı bu soru ve sorunlarla başbaşa, yapayalnız kaldı. Her şerde bir hayır vardır anlayışının bakış açısıyla diyebilirim ki bu soruları sordurtan gençler uyuyan bir devi uyandırmış olabilirler. Bu faciada bir okul, lise2. Sınıf öğrencilerini kaybetmiş olabilir. Fakat facianın daha büyüğü bir ülkenin toptan gençliğini kaybetmesidir. Belki bu gemi kazasıyla açılan gözler , daha büyük bir faciayı önler. Asosyal ya da tam tersi sürü psikolojisiyle hareket etme sorununa belki daha çok eğilinir, acil önlemler alınarak eğitim sistemindeki devasa hatalardan yol yakınken geri dönülebilir.Bu yazı 3764 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ6 + 6 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI