Bugun...
Busan Uluslararası Film Festivali başladı!

F. Betül Salmanoğlu Kore'den Notlar
koredennotlar@gmail.com
facebook-paylas
 


Öğrenciyken Busan Film Festivali, Busan’da öğrenci olmanın en güzel tarafıydı. Bazen sinemayla ilgili derslerin hocaları, -filmleri rahat rahat takip edelim diye- o haftayı tatil ilan ederlerdi. Festival filmleri ödevimiz olurdu. Güle oynaya ödev yapmaya giderdik. Hayatımda hiçbir ödevi öyle keyifle yapmadım.

1ile 10 Ekim arasında yer alan Busan Film Festivali bu sene de dünyanın her yerinden gelen misafirlerini beklemeye koyulmuş. Güney Kore ise 83 filmle çoğunluğu oluşturarak her zamanki gibi ev sahipliğinin hakkını veriyor.

Damarlarımdaki kanın coşmasıyla katılan Türk filmlerinin kısa bir araştırmasını yaptım. Türkiye sadece 3 filmle festivale katılmış. 3 film de ortak yapım. Koltuklarınız kabardı di mi? Kanaatkar bir tipseniz 3 filmcikle yetinir buna da şükür dersiniz. Benim gibi “Vatan millet Sakarya” derken burnunuz sızlıyorsa ülkeniz adına hırslanmış ve 3 “ortak yapım” filmle boynunuz bükülmüştür. İsmini bile duymadığımız ülkelerin büyük devletlerle ortak yapımı ve de 3. Dünya ülkesi olduklarına inandırıldığımız ülkelerin tek başlarına  katılımı sizin de boynunuzu bükmesin. Türk Sinemasının önünün Türkiye kadar açık olduğuna yürekten inanıyorum. Sadece biraz ağırdan alıyoruz.

Meraklıları için bu üç filmden kısaca bahsetmek istiyorum.

Mehmet Özgür’ün başrolünde yer aldığı “Abluka”(Frenzy)  filminin yönetmen koltuğunda Emin Alper oturuyor. İki kardeşin hikayesini politik arka planda anlatan filmin (ayni zamanda senaristi) yönetmeni Venedik film festivalinden `Gençlik Jüri Özel Ödülü` aldıktan sonra,  kendisiyle yapılan röportajda şöyle diyor: "Maalesef görüyoruz ki bu iş, siyasal pazarlıkların konusu olduğu sürece bazı aylar öleceğiz, bazı aylar barıştan bahsedeceğiz. Bunu nihai anlamda durdurmamızın tek yolu, toplumun güçlü bir şekilde bu barış isteğini sahiplenmesi, dillendirmesi. Yoksa bu, hep siyasi hesaplara, manevralara, seçim öncelerine, seçim sonralarına, birtakım pazarlıklara, güçten düşürme taktiklerine kalacak ve ölenler maalesef pisi pisine ölecek. Bu savaş bitecek, bitmek zorunda, böyle devam edemez. Fakat şu an ölenler maalesef boşuna ölüyorlar. Bunu bilmek çok acı." 

İkinci filmimiz “Siyah Atın Hatıraları”(Black Horse Memories). 2009`da Cannes`da Golden Camera ödülü alan İranlı Yönetmen Shahram Alidi’nin bu filminde, Vildan Atasever ve Berrak Tüzünataç gibi ünlü Türk isimler yer almakta. Mardin’de geçen film, kürt çocuklarının eğitim hayatlarına, Türkçe başlayıp,  Türkçe devam etmek zorunda olmalarını ve okulda Kürtçenin yasak olması sebebiyle bir grup gencin çocuklara Kürtçe eğitim verme çabasını işliyor. Anlaşılacağı üzere bu da politik bir film. Dışarıdan bir göz Türkiye’nin kanayan bir yarasına parmak basmış.

Üçüncü filmimiz “Mustang” başka bir kanayan yaraya değiniyor: Çocuk yaşta evlendirilen küçük kızlar. Beş küçük kız çocuğunun, okuldan sonra erkek arkadaşlarıyla denizde eğlenmeleri, kasaba halkının, onları, edepsizlikle suçlamasına sebep olur. Kızların aileleri, bir an önce kızları evlendirme derdine düşer. Bu küçük asi Karadeniz kızlarıysa eve kapatılmalarına rağmen, özgürlüklerinin peşine düşerler.  Hayatının büyük bir bölümünü Fransa’da geçiren yönetmen Deniz Gamze Ergüven, filme, Mustang adını, bu uzun saçlı beş kızı, Kuzey Amerika’nın vahşi atlarına benzettiği için vermiş.

Filmlerin fragmanlarını seyrederken ve konularını araştırırken “Ne çok yaramız var!” demeden edemedim. Bizim de filmlerimiz Hint filmleri gibi, kaygısız şarkı söyleyip, dans eden insanlarla dolup taşsaydı olmaz mıydı? Öyle olmak için fazla mı yaralıyız? Her neyse Türkiye’yi temsil edecek bu üç film Güney Korelilere, Türkiye hakkında yine yeni önyargılar hediye edecek anlaşılan.

Not: Festival filmlerinin fragmanlarına `BIFF l 2015` diye aratarak Youtube’tan ulaşabilirsiniz. Bu yazı 2773 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ2 + 5 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI