Bugun...
Bir Uğursuz Günde Ev Taşımak

F. Betül Salmanoğlu Kore'den Notlar
koredennotlar@gmail.com
facebook-paylas
 


‘Sahi ya siz ne zaman taşınıyordunuz?’ sorusuna arkama yaslanarak cevap veriyorum: ‘Yarın...’ Soruyu soran Güney Kore’de hiç taşıma şirketiyle taşınmamış biriyse o cevapla yetinmez, tekrar sorar: ‘E ev olduğu gibi duruyor?’ Kafası yeterince karışık: ‘Ne zaman başlayacaksın paketlemeye?’

Elinizi hiçbir şeye sürmeden 4 saat içinde 3 oda 1 salon evinizi birileri gelip taşısa ne hoş olur di mi? Çay bardaklarını tek tek sarmadan, buzdolabının içini boşaltmadan, balkondaki ıvır zıvırlarınızı kutulamadan taşınmak ne büyük rahatlıktır.

Geçen ay evimizi böyle taşıdık. Bir taşıma şirketiyle. 3-4 adam ve bir kadından oluşuyor taşıma şirketleri. Kadın eleman mutfağı, banyoları ve yatak odasını yerleştirirken diğer bütün demirbaşları erkek işçiler taşıyor. Çakılacak çivinizden takılacak perdenize kadar her şeyi yapıyorlar.

Taşıma şirketi elemanları öğleden sonra yağacak yağmurdan dolayı sabah erkenden giriştiler işe. 11’de yeni evimize  genel olarak yerleşmiştik. Eski evimiz de yeni evimiz de birinci kat olduğundan merdivenli araba(사다리차) tutmaya da gerek kalmadı. Genelde üst katlarda yaşayanların muhakkak tutması gereken bu özel arabanın kiralama ücreti 300 dolar civarında. Böylelikle kapıdan ya da merdivenlerden kolayca geçemeyen büyük eşyaların taşınması bir hayli kolaylaşıyor.

Tek başınıza yapsanız haftalarınızı alacak bir işlem, işini bilen, organize çalışmakta usta bir kaç insanın elinde size epey vakit kazandırıyor. Ayrıca taşınmanın ardından hastalanıp da yatak döşek yatmıyorsunuz. Güney Koreliler hayatı aksatmaması gereken bir olay olarak bakıyorlar taşınmaya. O  gün ve ertesi gün içinde internetiniz, gazınız, klimanız ve de bulaşık makineniz de bağlandı mı sizden mutlusu yok. Duyduğum kadarıyla bu toptan taşıma şirketleri artık Türkiye’de de var. Fakat hala her kesimden insanın kullanamayacağı kadar uçuk fiyatlarda.

Aslında Seul’ün taşıma şirketleri de ev kiraları gibi el yakıyor. 3 oda 1 salonu taşımak için 1000 dolar civarında ücret istiyorlar. ‘Gangnam 1970’ filminde Madam’ın söylediği bir söz vardı hani: ‘Bundan sonra Seul’de bu ev işinde çok para var.’ diye.Biz de sanırım Gangnam’a bir hayli yakın oturmanın ağır bedelini ödüyoruz.

Yalnız biraz daha ucuza taşınmak için bir ipucu verebilirim. Eğer batıl inançlarınız yoksa normalden daha hesaplı bir şekilde taşınabilirsiniz. Güney Kore’de ay takvimine göre taşınmanın uğurlu ve uğursuz olduğu günler var. Güney Kore halkının geneli eğer o gün taşınmak için elverişsiz bir günse başka uygun bir gün seçiyor kendine. Bunun için falcılara bile gidiliyor. Bu falcılara hararetle inanan büyükler ve inansın inanmasın o büyüklerin sözünden çıkamayan gençler  sayesinde taşıma şirketleri bu uğursuz günleri ödemeye daha makul hale getiriyor. Böylece taşınma batıl inançları olmayan biz yabancılar için hep biraz daha ucuz oluyor.

Geçen ay işte evimizi böyle taşıdık. Daha doğrusu taşıdılar. Yağmurlu, bereketli ama uğursuz bir  günde...Bu yazı 3967 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ4 + 4 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI