Bugun...
Ben Katilim

F. Betül Salmanoğlu Kore'den Notlar
koredennotlar@gmail.com
facebook-paylas
 


 

Filmlerden çok hikâyelerdir aslında peşine düştüğüm. O yüzden olacak hiç seyredemediğim korku filmlerinin bile sonunu merak ederim. Hikayeyi bilmek isterim sadece. Kahraman, mekan, zaman… Hikaye güçlüyse her şey önemini yitirir. Bazen anlatan kişi beni uyarmadan duramaz: “Öyle meraklı gözlerle bakma, anlattığım film değil dün gece gördüğüm rüya!” “Olsun.” derim “Sen anlat, maksat hiç duyulmadık bir hikâye bulmak.”

 

Aksiyon severler toplanın yamacıma… Size hiçbir yerde duymadığınız bir hikâye buldum

 

2013 Kışı’ydı sanırım. Bir otobüsün üstünde gördüm reklamını… ‘Ben Katilim’ yazıyordu koca koca harflerle… Genelde ben katil değilim demezler mi? Gel de merak etme hikayesini… Küçük harfli yazılarda ise bebek yüzlü katil itiraf ediyordu suçunu: “10 kişiyi öldürdüm. Şimdi affedilmeyi bekliyorum.”

 

O otobüs reklamları onlarca defa yanımdan geçti gitti. Filme gidemedim ama hikayeyi tahmin edip durdum. Kafamda farklı senaryolar oluşturdum. Kendi kendimi teselli bile ettim: “Belki de çok basit bir konusu vardır.” diye. Öyle ya! Katilse katildir. İtiraf ediyorsa daha kötü. Cazibesi, gizemi nerde kaldı bu işin? Böyle düşündüm, ta ki geçen aya kadar.

 

Kesintisiz başlayan aksiyon sahnesi kamera çekimini ilk defa bu kadar uzun görüyor olmak, filmin başında koltuğunuza çakıyor bir kere sizi. Daha sonraki aksiyon sahnelerinde yönetmen gerçekçiliğini kaybedip, işi komedi filmlerini aratmayacak hale getirse de… Yine de insan bu kadar abartır mı yahu diyerek, hayranlıkla küçümseme arasında git-geller yaşayarak seyrediyorsunuz filmi.

 

Gamsız katil, 15 yıl önce işlenmiş cinayetlerin zaman aşımına uğramasıyla ortaya çıkmış, cinayetlerin detaylarını bir kitapta toplayarak en fazla satan kitap listesinde ilk sıraya oturmuştur. Affedilmek için aileleri dolaşır. Yüzünde müstehzi kibriyle yaraları kaşır sanki. Soru işaretleri de biz zavallı seyircilerin kafasında çoğalır da çoğalır.

 

Aksiyon severler siz dağılın. Altıncı His severler siz yaklaşın

 

Filmin son beş dakikası. Bütün filme harcadığınız zamanın değdiği o keyifli an. Düğümlerin çözüldüğü, “Bruce Willis hayaletmiş yaa!” denilen o hayret dolu dakikalar… İnsanı şaşkına çeviren, beklenmedik sonlu filmlerden hoşlanıyorsanız bu film tam size göre. İyi seyirler…

 

Not: Filmin sonuna kadar hayalet çıkacak diye bekleyen arkadaşlar, yok öyle bir şey. Siz de dağılın.Bu yazı 4055 defa okunmuştur.

YORUMLAR
3 Yorum

yasemin
04-12-2014 01:52:00

Tek kelimeyle harika bir filmdi. dizilerde ne kadar kötüye gidiyorlarsa filmlerde kendilerini o kadar ileriye götürmeye başladı bu ülke. Film Park Si hoo'nun skandalı ile gölgelenmeye çalışılsa da oldukça başarılıydı. İki kez izledim filmi hala izleyesim var..:)

hatice baris
15-11-2014 20:21:00
Yarin diger yazinizi sabirsizlikla beklicem.
Sengul
15-11-2014 19:36:00
Merak ettim dogrusu...

YORUM YAZ8 + 4 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI