Bugun...
Baklavasız bayram olur mu?

F. Betül Salmanoğlu Kore'den Notlar
koredennotlar@gmail.com
facebook-paylas
 


Senede iki defa bizi ziyarete gelen bayram, Kore’de geçirdiğim tüm bayram hatıralarıyla birlikte gelir. Hatırladıkça üzüldüğüm bir yandan da güldüğüm hatıraların içinden baklavalı bir hatıramı paylaşmak istiyorum sizlerle.

Busan’da okurken 4-5 arkadaş okula yakın bir ev tuttuk. Orda kalıyoruz. Aramızdan su sızmıyor... Birlikte yemek yapıyor birlikte yemek yiyoruz... Herkes dışarda Korece konuşmaktan bitap düşmüş olarak gelse de, Türkçeye olan özlemle sanki hiç yorulmamış gibi muhabbet ediyor... Dersten çok çene çalıştırdığımız muhabbetin koyu olduğu günler...

Eve adım atmak, bizim için Türkiye’ye adım atmak gibi bir şey... Orda Türkçe var... Türkler var... Türkiye haberleri... Türk müziği... Türk yemeği... Türk ekmeği... Zeytini peyniri... Orda çay var! Kimisi çaaay diye inleyerek giriyor eve. Sanırsınız günlerce susuz kalmış. Halbuki sabah kahvaltısında içmiştir çayını, biraz da termosuna doldurup götürmüştür okula. Ama yine de doyulmazdı işte çaya.

Bir yandan da misafirimiz hiç eksik olmazdı. Yemeklerin tadına bakan, çayımızdan içen, muhabbetimizi seven, ev dekorasyonumuzla bile küçük bir Türkiye’ deymiş gibi hissettiğini söyleyenler defalarca gelirlerdi evimize. Korelilerin dışında bir de nadiren Türk misafirlerimiz olurdu. O gün memleketten akrabamız gelmiş gibi hisseder, bayram yapardık. Bir seferinde Seul’de okuyan bir arkadaş arefe günü ziyaretimize geldi. O zaman çifte bayram oldu bize. Geç saate kadar muhabbet ettik.

Çaylar gider kahveler gelirken, Seul' den gelen arkadaş “Baklavanız var mı yarına?” dedi. Öğrenci adamda baklava ne gezer? Süt dökmüş kediler gibi baktık sanırım gözlerinin içine... “Baklavasız bayram olur mu hiç?” diye sordu azarlar gibi. Bizse hipnoz altındaymışız gibi tek bir ağızdan “Olmaz!” dedik. Sonra hep birlikte girdik mutfağa. Herkes bir işin ucundan tuttu. Gelen misafirin dışında hepimiz ilk defa baklava yapıyoruz. Yardımcı mı oluyoruz ayak bağı mı belli değil.

Herkes sarhoş gibi. Bayram havasının verdiği bu sarhoşluktan olsa gerek bir zat-ı muhterem de saate bakma gereği duymuyor. Tek bir düşüncemiz var: Bayram sabahı baklava yiyeceğiz!

Bütün malzemeler hazır, tek bir şeyin dışında. Dövülmüş ceviz. Ceviz var da, dövülmüşü yok. Yalnız bizde çare çok, döveriz... Elimize sert bir cisim alıp başlıyoruz dövmeye... Hala Allah'ın tek bir kulu saatine bakmıyor. Öyle sarhoşuz. Kendimizden geçmiş gibi cevizleri ufaltmaya devam ediyoruz. Tak tak tak! Mahalle inliyor. Ama biz şu an Türkiye sınırları içindeyiz. Türkçe konuşuyor, Türk kahvesi içiyor, baklava yapıyoruz. Alt komşu Hatice Abla, üst komşu Neslihan Teyze de zaten bayram hazırlığı telaşında olduğu için pek bir endişemiz yok yani.

Birden kapı çaldı. Gelen büyük ihtimalle Hatice Abla değil. İşte o zaman sarhoş kafalar ayıldı. Herkes duvarda deminden beri duran saati fark etti. Şaka gibi saat üçü gösteriyordu. Hepimiz birbirimize baktık suçüstü yakalanan çocuklar gibi. Alt komşu polisle gelse hepimiz götürülmeye razıydık.

Kapıyı büyük bir utançla açtım. Alt komşu  evin babasıydı. Ezile büzüle özrümü diledim. Ama adam kızmışa benzemiyordu. Daha çok şaşkın bir surat ifadesi vardı yüzünde.

“Allah aşkına dedi, gecenin saat üçünde ne yapıyordunuz öyle?”

Ben başımı eğdim utançla. “Çok özür dilerim.”

Adam çırpınıyordu karşımda “Yo yo kızmıyorum. Sadece merak ediyorum. Allah aşkına bu saatte ne yapıyordunuz ki o ses çıkabiliyor?”

Tekrar özür diledim. Bir daha olmayacak diye söz verdim.

Ama adam giderken bile hala söyleniyordu: Allahaşkına bu saatte ne yapıyordunuz ki?

Adamın ‘dodeçe’ yani Allahaşkına deyişi hala kulaklarımda. Benden bir açıklama beklemişti ama ben “Baklavasız bayram olur mu?” diyemedim ki adama...Bu yazı 1818 defa okunmuştur.

YORUMLAR
3 Yorum

Öztürk öztürk
04-09-2017 19:39:00

İnşaallah bayram sabahında o koreli amcaya bir tabak baklava vermissinizdir.bayramlar dostlarla güzel.

Hatice baris
04-09-2017 15:43:00

Fatmacim eski gunlere dondum.sizin cocuklugunuza

Hatice baris
04-09-2017 15:43:00

Fatmacim eski gunlere dondum.sizin cocuklugunuza

YORUM YAZ5 + 2 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI