Bugun...
Altın madalyanın reklam yüzü

F. Betül Salmanoğlu Kore'den Notlar
koredennotlar@gmail.com
facebook-paylas
 


Barış Manço vefat ettiği zaman rahmetli ananem üzüntüyle “Keşke ölmeseydi...” demişti. O an hüzünlü hava birden bitmişti benim için. Görmüş geçirmiş ihtiyar bir kadının itikadına bile ters düşen bu sözleri beni güldürmüştü. Bir milletin her ferdinin kalbine girmek kolay iş değildir. Ender rastlanır bu duruma. Barış Manço genciyle yaşlısıyla herkesin takdir ettiği bir figürdü ve bunu da hiçbir sanatçı bu ölçüde başaramamıştır.

Her kesimin her yaşın seveceği birini bulmak zor. Hele hele REKLAMLARda kullanacaksanız... Kore bu işi genelde her dizinin ardından milletin kalbine giren, sevilen karakterlerle götürüyor. Birkaç ay bütün reklamlarda, tutmuş olan bir dizinin başrol oyuncusunu görebilirsiniz. Bir gün yüz bakım setini pazarlarken, ertesi gün yoğurt reklamına çıkabilir. Bir de bakarsınız ki aynı gün tuvalet kağıdı reklamında. Sadece televizyonda da değil, bu reklam yüzü artık her yerdedir. İçtiğiniz meyve suyunun üstünde göz kırpar size. Para çekmeye gittiğiniz bankanın kapısında karşılar sizi boyuna göre yapılmış maketiyle. Otobüslerin üstlerinde, dış kapınıza asılmış tavuk zincirlerinin broşüründe... Her yerde...

Reklam yüzlerinin içinde, hiçbir diziye çıkmadığı halde Kore’deki herkesin kalbini uzun zaman önce fethetmiş bir yüz var... Hiç eskimeyen, değişmeyen bir yüz bu. Dizi oyuncusu değil. Sinema sanatçısı değil. Futbolcu ya da şarkıcı da değil. O bir milli! Milletini kış olimpiyatlarında gururla temsil etmiş ve yuvaya altın madalyayla dönmüş olimpiyat şampiyonu bir buzpatenci: Kim Yuna. Dünyaya Kore’nin reklamını yapan bu genç yeteneğe Kore her yaştan insanıyla sahip çıkmış ve emekliliğe ayrıldığı şu dönemde bile vefasını göstermiş. Kim Yuna’nın çıkmadığı reklam neredeyse yok gibi... Klimadan biraya, kahveden arabaya kadar her türlü reklamda boy göstermeye devam ediyor.

En çok sevilen aktrislerden, K-POP şarkıcılarından bile daha fazla reklama çıkmasını bir türlü anlayamıyorken, Kore’nin (aslında bizim de örnek almamız gereken) bir özelliği geldi aklıma. Disiplin-Gayret-Başarı üçlüsüne her şeyden çok değer verip saygı göstermeleri. Kim Yuna bu üçünü de hakkıyla yerine getirmiş, elde ettiği birçok birinciliğin yanında 2010 yılında kendi alanında memleketinin boynuna altın madalyasını gururla asmayı bilmiş biri.

On altı yaşında çat pat İngilizcesi ve fedakar annesiyle Kanada’ya taşındığında yıl 2006. 2010’da herkes gözyaşlarıyla ekranlara kilitlenmişken altın madalyasıyla röportaj veren Kim Yuna’nın bir özelliği daha dikkat çeker. Kore’nin kanayan yarası İngilizce’yi çok rahat bir şekilde konuşmaktadır Yuna. Deliler gibi buz pistinde pratik yaptığını bilen halkı bir merak alır. Bu kız İngilizcesini nasıl bu kadar geliştirmiştir? Çok geçmeden öğrenirler ki fedakar anne aslında bizim bilidiğimiz Kore’nin hırslı annesidir. Kızını pratik için götürüp getirdiği yolda dinletmedik İngilizce kaset bırakmaz. Böylece Yuna her gün 2-3 saatten fazla İngilizce çalışır. Her zaman kınadığım hırslı annelere biraz da bu açıdan bakmak lazım galiba. Yiğidi öldürelim ama hakkını yemeyelim. Kızını daha yedisinde keşfeden bu kadın olmasaydı, yedi yaşındaki bir kız çocuğu 20 yaşına basmadan dünya şampiyonu olma hayalleri kurabilir miydi?

Tabii hiçbir şey kolay değil. Bir milletin kalbine toptan girmek ise çok büyük bir fedakarlık gerektiriyor. Bir başka röportajda Yuna’ya kendi kızı olursa olimpiyatlara hazırlayıp hazırlamayacağı sorulunca, Yuna’nın cevabı yanıbaşında oturan annesini ağlatmak için yeterli olur : “Ben bunu kızıma yapmazdım.” Bugünlerde nereye başımı çevirsem orada bana (bu reklamdan çok para kazandım diyerek) kocaman gülümseyen bir Kim Yuna olsa da, o koca tebessüm bir anda, çocukluk ve gençlik yıllarını bir buz pistinin üstüne yatırıp gelmiş küçük bir kızın acı tebessümüne dönüşüyor. Milletin hafızasına Queen(kraliçe) lakabıyla kazınmış olabilir ama, aslında bir külkedisiydi belki de bunca zaman, kimbilir...Bu yazı 2756 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ5 + 1 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI