Bugun...
Reklam
Reklam
Güney Kore'deki 'Estetik Ameliyatı' furyası

Ahmet Erkam Görmemiş Kore Gezgini
ahmeterkam@hotmail.com
facebook-paylas
 


İnsan dış görünüşüne neden çok önem verir, diğerlerinin kendisi ile alakalı gereksiz ön yargıda bulunmasını önlemek için mi? Yoksa sadece kendisi için mi? Yani aynaya baktığında kendisini o haliyle beğendiği için mi? Ne dersiniz? Siz neden dış görünüşünüze önem veriyorsunuz, yukarıdaki iki sebepten birisi mi yoksa üçüncü sebep var mı? Güney Kore, belki dünyada dış görünüşüne en fazla önem veren insanların yaşadığı ülkedir. Bu sadece elbise, stil, saç tipi, renk uyumu ile sınırlı değildir. Yüz görünüşü, yüzün şekli de bunun içindedir. 

Göz kapağı estetik ameliyatından bir kesit
Göz kapağı estetik ameliyatından bir kesit

Haliyle bu konu bayanları çok ilgilendirir, yani olay yüz ile ilişkilendiriliyorsa , Seul’de yoldan geçen bir bayanı durdurun çok büyük kısmı(%81) yüzünde biraz da olsa estetik yaptırmayı ister. Yanlış anlamayın bu kendisini pek beğenmediği için değil, sadece "Daha güzel nasıl olabilirim" diye düşündüğündendir. İşte bayanların bu kadar büyük kısmının estetik yaptırmayı istemesi, ülkeyi dünyanın estetik merkezi yapıyor. Seul’de 18 yaş üstü 45 yaş altı bayanların hemen hemen hepsinin(%94) gözünde estetik vardır. Nasıl yani derseniz, Korelilerin ırk olarak göz kapağı düzdür. Biraz daha güzel görünmek için lazerle göz kapaklarına çizgi (Yaklaşık bin dolar) attırırlar. Bu, ülkede yüzde olan en basit estetiktir. O kadar yaygınlaştı ki artık bazı ebeveynler çocuklarına üniversiteyi kazanma hediyesi olarak bu estetiği yaptırıyor.

İkinci estetik ise diş yapısından başlar. Dişlerinde çok büyük sorun olmasa da, (bu, aynı durumda olsak biz yaptırmayız anlamına geliyor) ön dişleri estetikli olan Koreli sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Öyleki Seul’de Shinsa Caddesi, kendi isimlendirmemle estetik hastane caddesi, yani kısaca estetikçiler caddesi diye adlandırılır. 15-20 katlı binalar, hastaneler görürsünüz, ilk beş katı, yüz ve cilt bakımı, sonraki iki katı dış, sonraki iki katı çene diye devam eder. Çene estetiği demişken Güney Kore’deki en pahalı estetiktir. Hem çok pahalı, hemde çok zordur. Öyle ki çene ameliyatı olmak için yaklaşık bir ay boyunca pipetle beslenmeyi göze almak gerekir. Çene estetiğine küçük bir örnek:

İlk mesleğim(7 yıl) boynun üst tarafının estetiğini ele alan meslek olduğu için, Güney Kore’de ki bu sektör hep ilgimi çekmiştir. Son iki yılda ülkedeki estetik hastaneler ile iş yapıyor olmamız da bunun diğer etkeni olabilir ama, yoldan geçen bir bayanın yüzünde kendisine ne kadarlık bir yatırım yaptığını tahmin ediyorum. Bu rakam göz kapağı estetiğini standart olarak kabul edersek, göz altı torbacığını büyütmemiş farz ediyoruz, bin dolardan 28 bin dolara kadar çıkıyor.

Ameliyat öncesi-sonrasını gösteren bir örnek
Ameliyat öncesi-sonrasını gösteren bir örnek

Enteresandır, belli seviyeden sonra estetikli bayanlar birbirine benzemeye başlıyor. Sonuçta insan elinden çıktığı için. Bu sadece benim fikrim değil, hastanelerin giriş katı görevlilerinin de düşüncesi. Bir keresinde yine bir hastaneye iş nedeni ile çıkarken giriş kat görevlisi, 4. ve 6. kata gönderilmesi için zarfları iki ayrı hemşireye (çalışan hemşirelerin hemen hemen hepsinin yüzünde estetik vardır) verdi. Onlar da “Biz o katta değil, 8.katta çalışıyoruz” dediler. Erkek görevlinin tepkisi ise efsane oldu: "N'apayım, zaten hepiniz birbirinize benziyorsunuz!”

Bence bir insan aynaya bakınca, eğer psikolojik olarak kendini kötü hissetmiyorsa (ki bu şartın bile uzmanlardan onay alınması gerekir) yüzüne estetik yapmasını doğru bulmuyorum. Yani kısaca; estetik-li olmak değil de, estetik olmak daha iyidir. Ve insan, erkek veya bayan, küçük uğraşlarla estetik gözükebilir.

Biraz uğraşı, biraz özveri meselesi...

 

Yeoksamdaero dan selamlarımla...Bu yazı 5941 defa okunmuştur.

YORUMLAR

adalet basder
11-10-2017 04:24:00

slm ahmet bey ben goz kapak ameliyati icin istanbula gelicem 1 hafta sonra.gercekten koremi,istanbulmu basarili estetikte?

YORUM YAZ1 + 1 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI