Bugun...
Reklam
Reklam
Eski K-POP ve Yeni K-POP

Ahmet Erkam Görmemiş Kore Gezgini
ahmeterkam@hotmail.com
facebook-paylas
 


İnsan mutlu iken şarkının müziğini mutsuzken şarkını sözünü dinler derler, bilmem katılır mısınız? Ben mutlu iken pek şarkı dinlemediğim için birinci kısmı bilemeyeceğim ama hüzünlü olduğum zamanlar her zaman müzik dinlerim. Şarkı sözlerinde bazen kendi durumumu anlatan sözler ararım, anlam ararım.
 
Daha fazla güncel müzik tarzı şeyler dinlediğim için piyasayı yakından takip ediyorum. Ankara'da üniversitede iken de böyle idi, haliyle Kore hayatı da benzer başladı! Güney Kore'ye geldiğimde de ilk aylar şarkı sözlerinden fazla anlamasam da yinede Kore şarkılarını dinlemeye çalıştım. Çünkü şarkı dinlemek da ayrı boyutta yabancı dili ilerlettiğini düşünenlerdenim. Sözlerini Korecem yetmediği için çok iyi anlamasam da müziğini severek dinlediğim şarkılar çoktu. Mesela; 

https://www.youtube.com/watch?v=5k1wTo8NxVo 
 
Hele 2003-2010 yılları arasında daha 'Yeni  K-POP' çıkmadan, yani henüz Güney Kore’de J-POP ünlü iken, hemen hemen her aya bir mükemmel şarkı düşerdi piyasaya. Ne zaman yeni K-POP ünlü olmaya başladı, dans şarkının önüne geçti, müzik de sözleri geride bıraktı, anlamlı şarkı sayısı azaldı, dinlemekten bıkmayacağınız şarkılar tek tük çıkmaya başladı.
 
Dinlemekten bıkmayacağınız Korece şarkı teklifi mi istiyorsunuz? Mesela Bobby Kim’in '사랑, 그놈' şarkısı, onlarca kez üst üste dinleseniz bıkmazsızın. Çünkü hem beste hem sözler muhteşemdir, ve uyumludur. Kim Chang-joong(김창중)'un '오랫만이야' şarkısı, yine Lee Seung-chul(이승철)'dan '불새' gibi şarkıları... Yok artık böyle şarkılar, çıkmıyor! Bilmem böyle şarkılar çıkması için ne kadar daha beklemek lazım. Çok umutlu olduğumu söyleyemem. Bu nedenle son 2 ila 3 yıldır artık listeleri bile kontrol etmiyorum desem yeridir. Nasıl olsa K-POP gruplarından birisinin çıkardığı kısmen danstan ibaret olan şarkılar vardır diye.
 
Devir değişince haliyle yeni neslin müzik algısı değişiyor. Sözler biraz önemini yitiriyor, öne çıkan grup halinde koreografik sanat sunan dansın öne çıktığı şarkılar daha fazla  moda oluyor. Beste de demeyelim, çünkü çoğu elektro-müzikten oluşmakta.
 
Müzik, dans, beste vesaire her şeyi bir tarafa bıraktım, artık sesi güzel ve kaliteli kimse de pek piyasaya çıkmıyor. Genelde gruplar ünlü olduğu için, koro halinde şarkı söyleniyor ve toplu seslerle oynamak çok kolay olduğu için de ses kalitesini anlayamıyorsunuz bile, müzik sözü eziyor, geçiyor. Ses kalitesinin düşmesi Kore müziği içinde büyük handikap aslında.
 
Yeni K-POP severler bana diyebilirler ki, nereden bu kadar emin konuşuyorsun. Bu soruyu bana iki sene önce sorsanız cevabım pek objektif olmayabilirdi, ama artık ispatı da var; hem de Güney Kore'nin kendi içinden, kendi müzik piyasasından. Biliyorsunuz taklitler aslını yaşatır, bir şey taklit ediliyorsa aslının marka oluşundandır. Aranızda bilmem takip edenler var mı Hidden Singer programını? Bütün cevap burada. Bir tür şarkıcıları taklit etme yarışması. Ve yarışmada bütün taklit edilen sanatçılar 2010'dan önce genelde.
 
Bu yazı biraz sizi Kore müziği ile alakalı negatif etkilemiş olabilir, daha doğrusu K-POP seven genç arkadaşlarımızı üzmüş olabilir. Ama boş verin siz her şeyi, eskilerde Kang Song-hun, Bobby Kim,  Shin Seung-hun bizim için söylesin yine, kendinizi bırakın şarkılara, onlar alır götürür zaten sizi bir yerlere... Buyurun tıklayın;

https://www.youtube.com/watch?v=5ouddIscvbE
https://www.youtube.com/watch?v=wb3r8YAT2RI
https://www.youtube.com/watch?v=WpumtDVLP8w 
 
Daejeon şehrinden selamlarımla...Bu yazı 2442 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ2 + 3 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

Güney Kore denince akla ilk hangi marka geliyor?


SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI